Parčík se známým pomníkem rudoarmějců se začal proměňovat

Louny – Parčík mezi ulicemi Osvoboditelů a Na Valích, ve kterém stojí i známý pomník rudoarmějců jako památka na osvobození města Loun na konci 2. světové války, se začal proměňovat. Přibudou lavičky, několik nových stromů, záhon s okrasnými rostlinami. Naopak nyní v průběhu března začala „mizet“ plocha před pomníkem, vysypaná okrasným štěrkem, tzv. kačírkem.

Pomník je národní kulturní památka

Pomník byl u hradeb v Lounech vystavěn již v letech 1946-47, jen rok až dva po válce, a v roce 1958 byl zařazen mezi národní kulturní památky, vyplývá z dokumentace k současným úpravám parčíku, kterou již loni v létě vypracovala zahradní architektka města Loun Alena Burešová. „Při úpravách přibudou v parčíku čtyři nové lavičky. Dvě starší u autobusové zastávky budou vyměněny za nové. Vysazeno bude osm nových stromů – okrasné jabloně a lípy. Cílem je oživit centrum města a vnést do ploch se zelení každodenní život,“ popsala architektka.

Lavičky, stromy, pikniková sestava…

Terénní práce na úpravách veřejných ploch začaly v polovině března a skončit mají do konce letošního května. Odborná firma se pak bude ještě průběžně starat o nově vytvořené záhony s čerstvě vysazenými okrasnými rostlinami, a to až do května 2025. „V prostoru přibude několik nových estetických prvků, lavičky budou umístěny podél diagonálních cest, na nově vzniklé tzv. pobytové ploše bude instalována také pikniková sestava pro setkávání a pobyt přátel či rodin,“ popsala další zajímavosti Zlata Náglová z Městského úřadu Louny.

Plocha s pomníkem je známé místo, často se objevuje i na fotkách a v různých publikacích

Parčík s pomníkem rudoarmějců obecně patří mezi nejznámější místa v Lounech, velmi často se objevuje také například na fotografiích v různých knížkách, publikacích a dokumentech, popisujících město a jeho součásti.

(na snímcích: plocha s pomníkem rudoarmějců v Lounech, současné úpravy v terénu a úplně dole je podoba místa v době kolem roku 1950. Foto Městský úřad Louny)