Dva zámky, jedna zřícenina, jedny skály: turisté na svátky připravili hned čtyři zajímavé pochody

Lounsko, Podbořansko – Očekávaný sváteční prodloužený víkend je tady, a kdo má rád přírodu, čerstvý vzduch a trochu toho zdravého pohybu, může se některý z nadcházejících volných dnů vydat na pochod do probouzející se jarní krajiny. Turisté připravili tradiční velikonoční pochody například na hrad Pravdu nebo na zámek do Krásného Dvora. Aktivní jsou pořadatelé zejména v oblasti Podbořanska, kde během Velikonoc proběhnou hned tři turistická setkání, otevřená pro širokou veřejnost.

Z Podbořan pěšky do Krásného Dvora, na zámku jsou slavnosti

Všechny tři pochody z Podbořanska jsou přitom připraveny shodně na Bílou sobotu (30.3.). Jeden pořádá Klub českých turistů (KČT) z Podbořan, druhý startuje z Petrohradu a třetí proběhne ve Valči, městečku pod kopci Doupova. KČT Podbořany pořádá již 26. ročník tradičního pochodu s názvem Pro velikonoční vajíčko do krásnodvorského parku. „Start je v 8.25 od budovy vlakového nádraží v Podbořanech. Cesta vede přes Hlubany, Buškovice a Brody až do Krásného Dvora. Trasa měří 10 nebo 15 kilometrů, zájemci se mohou rozhodnout, zda se i do Podbořan opět vrátí pěšky, anebo využijí vlak či autobus,“ vysvětlila Jana Hoťková, předsedkyně KČT Podbořany. V cíli pochodu u zámku v Krásném Dvoře budou v sobotu zrovna probíhat tradiční zámecké velikonoční slavnosti, a tak zážitek z pěkného výletu třeba i s celou rodinou a s dětmi může být díky tomu ještě bohatší.

Z Petrohradu do okolí se skalami a rybníky

Petrohradský pochod startuje v 10 hodin z návsi v Petrohradu. Název má prostý: Velikonoční výšlap. Trasa měří 14 kilometrů, vede přes krásnou krajinu s lesy, rybníky a vysokými Petrohradskými skalami. Účastníci se mohou těšit na opečené buřty a děti také na velikonočního zajíčka. Pochod pořádá občanský spolek Veev ve spolupráci s obecním úřadem.

Z Valče na pěkné doupovské výhledy

Ve Valči začíná pochod rovněž v 10 hodin, startuje se od kavárny Prádelna, umístěné v parku blízko tamního krásného zámku. „Základní trasa měří 10 kilometrů, cestou ji lze ještě trochu prodloužit o výšlap na vyhlídku na kopci Orlík, anebo v případě potřeby zkrátit, pokud budete mít s sebou třeba hodně malé děti,“ popsala Markéta Petrová, předsedkyně pořádajícího KČT Barokní Valeč. Pochod má název Valečský velikonoční špacír, letos jde o 4. ročník. Kdo by přijel nebo přišel k zámku až později během dne a nestihl společný start, může se vydat na pochod i individuálně, stačí si jen v Prádelně vyzvednout mapku s trasou, dodala Markéta.

Z Loun pro vajíčko na hrad Pravda

Nejdelší tradici má pochod s názvem Pro velikonoční vajíčko na Pravdu. Letos je připraven už jeho 44. ročník. Pořadatelem je KČT Louny, dnem akce je tradičně Velikonoční pondělí (1.4.). Pěší trasa je individuální, zájemci se mohou k výstupu na zříceninu hradu Pravda vydat například ze Solopysk, z Domoušic nebo třeba z Pnětluk. Sraz v cíli na hradě je mezi 11. a 13. hodinou, každý dostane diplom a vajíčko. Chybět nebudou ani oblíbené špekáčky, nahoře u hradu je dostatek ohnišť. „Vlakem z Loun se dá na místo startu vyjet ráno po půl desáté ze stanic Louny hlavní nádraží, Louny střed i Louny město,“ popisují pořadatelé z KČT Louny.

(na snímku nahoře: zámek Valeč v jarním sluníčku. Foto Dušan Kalvach)