První letošní velikonoční výstava začíná v Žatci. Zavede i do mnoha zemí v zahraničí, vernisáž je již tento čtvrtek

Žatec – Muzeum v Žatci bude institucí, která z pořadatelů v našem regionu nabídne jako první společenskou a kulturní akci, uspořádanou k blížícím se Velikonocům. Zajímavá výstava s bohatým programem pro malé i velké návštěvníky začne už tento týden – ve čtvrtek 16. března. Velikonoční svátky letos připadají na „prodloužený víkend“ 7. – 10. dubna.

Na vernisáži zazpívají děti ze školky

Výstava bude mít název Kam utekl beránek. Vernisáž proběhne tento čtvrtek od 17 hodin v hlavní budově muzea v Husově ulici. Kulturní vystoupení pro návštěvníky zajistí i děti z MŠ Alergo v Žatci. Výstava potom potrvá až do 16. dubna.

Zvyky až z Austrálie, kraslice ze Slovenska a Ukrajiny

Co zajímavého zájemci v muzeu mohou vidět? „Výstava přiblíží tradice a způsoby oslav velikonočních svátků nejen u nás v Čechách a na Moravě, ale také v mnoha dalších zemích v zahraničí, například v Austrálii, Bulharsku, na Ukrajině, v Německu, Španělsku, ve Finsku, Švédsku, Řecku, na Slovensku,“ popsala Jitka Krouzová z Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci. Lidé na výstavě uvidí také krásné kraslice, vytvořené například i na Slovensku či na Ukrajině. Muzeum úplně poprvé vystaví i sbírku zahraničních pohlednic týkajících se Velikonoc, dodala Jitka Krouzová. Zajímavých součástí výstavy bude ještě mnohem více.

Výstavu doplní po dvou týdnech i tradiční jarmark v papírně

Na přelomu března a dubna uvedenou výstavu doplní ještě také Velikonoční jarmark ve Staré papírně, který už je tradicí, muzeum ho pořádá před jarními svátky již řadu let. Letos proběhne v termínu 29. března – 1. dubna, tedy od středy do soboty, každý den vždy od 10 do 17 hodin. Součástí bude i další akce s názvem Velikonoční tvoření – ukázky zdobení kraslic, výroba pomlázek a velikonočních ozdob a další zajímavosti. Hlavní budova muzea s hlavní velikonoční výstavou je otevřena denně kromě pondělí. Od úterý do pátku je to od 9 do 17 hodin a v sobotu a neděli od 13 do 17 hodin.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Zlato, stříbro a mince staré přes tisíc let. Unikátní Žatecký poklad je poprvé v historii už nastálo přístupný pro veřejnost