Ve vedru výrazně stoupá riziko požárů – každý si ještě pamatuje Hřensko. Ústecký kraj už vyhlásil zákaz rozdělávání ohně v lesích
Ústecký kraj, okres Louny – Libčeves, okolí Žatce, okolí Kryr – to jsou místa, kde letos jen od začátku července hasiči již museli vyjíždět k zásahům proti požáru, který vznikl v přírodním terénu. Většinou šlo o pole nebo suchý travní porost. Další velký požár se rozhořel v posledních dnech také na poli u Havraně podél hlavní cesty mezi Žatcem a Mostem. Kvůli aktuální vlně veder a sucha riziko vzniku požáru velmi stoupá. Krajský úřad Ústí nad Labem se tuto středu připojil k dalším regionům v ČR a na celém území Ústeckého kraje vyhlásil zákaz rozdělávání ohně v lesích.
Zákaz platí až do odvolání, v lesích se nesmí dělat oheň ani kouřit
Zákaz platí od středy 12. července až do odvolání. V lesích a na dalších rizikových místech, například polích nebo loukách s uschlými porosty, se nesmí nyní rozdělávat oheň, stejně tak například ani kouřit nebo odhazovat doutnající předměty. Zakázáno je rovněž například i používání zábavné pyrotechniky. Riziko vzniku požárů je v současném horku značné. V živé paměti většiny lidí ještě zůstává loňský požár v Národním parku České Švýcarsko v okolí Hřenska, který vznikl přibližně v této době v průběhu července, postupně se velmi rozrostl až do rozměrů největší katastrofy tohoto druhu v České republice. Tisíce hasičů z celé ČR i ze zahraničí s ohněm bojovaly tři týdny, než se událost podařilo zastavit.
Lesních požárů jsou stovky ročně, nejčastější příčinou je nedbalost lidí při práci s ohněm
Prevence a v rizikových obdobích i zákazy jsou důležité, protože podle statistik hasičů spočívá 60 % příčin vzniku lesních nebo „polních“ požárů v činnosti a nedbalosti lidí, zejména pak právě jde o neopatrnost při rozdělávání ohňů, kouření nebo třeba vypalování porostů. Méně častou příčinou jsou technické závady například zemědělských nebo lesnických strojů (kombajny aj.), od nichž jiskra také může zapálit okolní porost. Zhruba v 1 % případů dokáže zapálit porosty v lese i blesk, uvedl už v roce 2007 v odborném článku pro časopis Lesnická práce Roman Francl z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.
Hasiči v Žatci dostali nové vybavení pro zásahy u požárů v porostech
Krajský úřad i města v Ústeckém kraji zároveň se snaží zlepšovat výbavu hasičů pro zásahy při mimořádných událostech, v poslední době před hlavní letní rizikovou sezonou to byly například četné pomůcky pro boj s lesními požáry. „Dostali jsme pro naše příslušníky zádové vaky, kapesní termokamery, motykohrábě, filtrační šátky i samonastavitelnou nádrž na tisíc litrů vody – vše je určené ke zdolávání požárů porostů. Děkujeme a vážíme si podpory našeho města i kraje,“ uvedli v červenci na svých stránkách dobrovolní hasiči ze Žatce. „Především šlo o dovybavení ochrannými pomůckami dýchacích cest a technického vybavení pro boj s požáry, například vaky na vodu, vědra, hadice, termokamery. Vybavení společně financovaly město Žatec a Ústecký kraj,“ doplnila Ingrid Martincová z odboru rozvoje města Městského úřadu Žatec.
(na snímcích: zásahy hasičů při požárech na polích letos v červenci. Horní záběr je z Libčevsi a spodní z okolí Žatce. Foto SDH Postoloprty a SDH Žatec)