Zásah u Kryr trval jedenáct hodin, moc jsme toho nenaspali. Sucho se vrací, hasiči i lesáci varují před rizikem požárů v lesích

Lounsko, Podbořansko, ČR – Po pár dnech „zklidnění“ od veder s bouřkami, mírným ochlazením a dešti se do ČR nyní znovu vrací slunečné, horké a velmi suché počasí. A s ním i značné riziko lesních požárů, které se zároveň zvyšuje i vždy se začátkem letních prázdnin a dovolenkové sezony, kdy výrazně stoupá počet a pohyb lidí v lesích. V celé ČR hasiči musí každý rok zasahovat v posledních letech přibližně u 1500-2000 lesních požárů, nejvíce jich je právě v létě. Větší lesní požáry nejsou výjimkami ani v okrese Louny: jeden byl sotva před pár dny, ke konci června u Kryr na Podbořansku, další například před třemi roky u Ročova na Lounsku.

Hasiči se do lesa museli vrátit, oheň vznikl znovu

V Kryrech vznikl oheň v lese o horkém víkendu 18. a 19. června. Na místě hořela plocha o velikosti necelý jeden hektar, zasaženy byly malé stromky v lesní školce, oheň pak pronikal i do okolního vzrostlejšího lesa. „U události zasahovalo šest hasičských jednotek z nejbližšího okolí, vyhlásili jsme druhý stupeň požárního poplachu,“ informoval mluvčí HZS Ústeckého kraje Lukáš Marvan. Požár měl více skrytých ohnisek a hasiči se k němu vraceli i další den, protože na místě o kus dál začalo hořet znovu. „Byl to náročný víkend, moc jsme se nevyspali. Náš zásah v této lesní lokalitě trval celkem kolem jedenácti hodin,“ uvedli dobrovolní hasiči z Kolešova na Rakovnicku.

U Ročova zasahovalo třináct jednotek

Podobně před třemi roky, v červenci 2019, hořel les poblíž Ročova. Zasažena byla lesní plocha kolem 1,5 hektaru. U události tehdy zasahovalo dokonce třináct hasičských jednotek. Požár byl ohlášen večer kolem 18. hodiny a hasiči se po zásahu vraceli na základny až kolem druhé hodiny v noci. Celé místo hlídali ještě do druhého dne do odpoledne, aby se požár v pokračujícím horku znovu neobnovil.

Jen v květnu a červnu vzniklo nyní v ČR přes třicet lesních požárů

Loňské léto bylo o něco chladnější a pršelo více než jindy, takže požárů bylo méně, ale letos se znovu vrátilo hned od jara sucho v krajině a od června se přidala i tropická horka. To jsou hlavní podmínky pro vznik požárů v přírodním terénu. A požáry jsou tak hned zpět. „Jenom v květnu a červnu 2022 vzniklo v porostech spravovaných Lesy ČR 33 požárů. Od počátku celého roku 2022 evidujeme škody v lesích kvůli požárům ve výši 3,5 milionu korun, zasaženo bylo více než 50 hektarů lesních pozemků,“ upřesnila čerstvá čísla Eva Jouklová, mluvčí Lesů České republiky.

Nejčastější příčinou je nedbalost nebo neopatrnost lidí v lese

Požáry ve vyprahlých lesích přitom nejčastěji vznikají z nedbalosti nebo neopatrnosti lidí, kteří se v krajině pohybují. „Jednoznačně absolutně nejčastější příčinou je neopatrnost při rozdělávání otevřeného ohně v přírodě, při kouření, zapalování cigaret a odhazování nedopalků, nebo při snaze o vypalování nějakých starých porostů na políčkách u lesa a podobně,“ uvedl v časopise Lesnická práce už v roce 2007 Roman Francl, hasič z generálního ředitelství HZS. Další občasnou příčinou bývají technické závady například na vozidlech jak soukromých, tak používaných v lesnictví či zemědělství (traktory, kombajny aj.). Když plamen z hořícího motoru, žacího stroje nebo paliva přeskočí do suché krajiny v okolí, požár se často v terénu velmi rychle šíří. Oheň ve vysušené lesní krajině dokáže někdy zapálit také blesk při bouřce, doplňují hasiči.

Největší požár byl na jižní Moravě v roce 2012 – zasahovalo přes 1500 hasičů

Zatím nejrozsáhlejší lesní požár na území ČR podle statistik se za poslední roky odehrál v květnu 2012. Tehdy u Bzence na Hodonínsku hořelo přes 200 hektarů lesa. Hašení tehdy trvalo čtyři dny a do zásahu se zapojilo přes 1500 hasičů, uvedl server iDnes.cz. Hasiči i lesníci nabádají veřejnost při pobytu ve vyprahlých letních lesích i ve volné krajině k co nejvyšší opatrnosti a zodpovědnosti, aby nedocházelo ke vzniku požárů.

ČTĚTE TAKÉ: Lesáci na Doupově našli bezvládného orla. Zabalili ho do bundy a převezli k ošetření

ČTĚTE TAKÉ: Výlety budou příjemnější. Lesáci obnoví v krajině více než 300 studánek, přidají přístřešky i lavičky

ČTĚTE TAKÉ: Rodina z Hříškova během pár hodin přišla o dům kvůli nočnímu požáru. S těžkou situací pomáhali lidé z okolí, posílali dary do sbírky

(na snímcích: zásah u lesního požáru u Kryr v červnu 2022. Foto Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje /2/ a Sbor dobrovolných hasičů Kolešov /3/. )