Město Louny uvolní jeden milion korun pro ubytování a další základní pomoc uprchlíkům

Louny – V Lounech pokračuje pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v souvislosti s vojenským napadením jejich země. V současnosti jsou mezi uprchlíky především ženy a děti, do celé ČR jich přišlo jen za prvních deset dní války již více než sto tisíc. Ubytování nacházejí i v Lounech. Rada města se situací kolem války a přílivu matek s dětmi, hledajících pomoc a bezpečí, zabývala již na konci února.

Město pomůže s hledáním i poskytnutím ubytování

„Rada města odsoudila agresi Ruské federace vůči Ukrajině, vyjádřila solidaritu lidem na Ukrajině a zároveň i připravenost města podílet se ve spolupráci s vládou, krajem a dalšími orgány České republiky na humanitární pomoci a řešení migrační krize. Město je připraveno pomoci administrativně, finančně i s hledáním vhodných objektů a poskytnutím možnosti ubytování lidem utíkajícím před válkou,“ vysvětlil starosta Loun Pavel Janda.

Městská pečovatelská služba vyčlenila čtrnáct bytů

Rada města doporučila zastupitelstvu uvolnit jeden milion korun z rozpočtu města na očekávané výdaje související s ubytováním a dalším zabezpečením nejzákladnějších potřeb lidí z Ukrajiny, kteří budou v první fázi odkázáni na pomoc města. Město pro uprchlíky vyčlenilo několik bytů, které spravuje Městská pečovatelská služba (MPS). „V první fázi jde o čtrnáct bytů, které jsou rozmístěny v různých částech města. Všechny jsou nyní určeny pro ubytování uprchlíků, v některých z nich už lidé z Ukrajiny bydlí,“ vyplývá z informací, které jsme zjistili u MPS.

Školy a školky se připravují na příchod ukrajinských dětí

Město Louny se připravuje také na nástup děti z Ukrajiny k výuce do škol, informace k tomuto kroku zveřejnilo na svých webových stránkách v češtině i v ukrajinštině. „Do základních škol budou děti zařazeny do tříd podle věku a úrovně dosavadního vzdělání, pro předškolní děti v mateřských školách budou zřizovány dětské skupiny. Rodiny však na nástup dětí do škol nemusí spěchat, nemusí to řešit ihned po příjezdu, lepší je pár dní počkat až na dobu, kdy má rodina vyřešené základní věci kolem určení místa ubytování, zabydlení, základního zabezpečení,“ popsala Kateřina Švobová z lounské radnice.

Obrovský kus práce udělala lounská skupina dobrovolníků

Velký kus práce kolem pomoci lidem z Ukrajiny odvedla také skupina dobrovolníků kolem Kristýny Maťákové a dalších kamarádů, jež měla hlavní středisko v kavárně a cukrárně Skald Coffee v ulici Beneše z Loun. Organizovali materiální sbírky s tunami potravin, dek a další pomoci, řidiči mnohokrát jeli s krabicemi na hranice Ukrajiny a zpět do Loun přiváželi ukrajinské ženy a děti, přímo ve městě pomáhali hledat ubytování a zajišťovat mnoho dalších potřeb pro rodiny, které u nás našly bezpečí před válkou. V této skupině pracovala zhruba stovka dobrovolníků. Materiální sbírka byla ukončena 5. března, další typy pomoci však ještě pokračují.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Město Podbořany pošle dar sto tisíc korun na obranu Ukrajiny. Příchozím rodinám pomáhá s ubytováním

ČTĚTE TAKÉ: Ubytování, řidiči, celé patro gymnázia. Radnice, školy i dobrovolníci pomáhají lidem z Ukrajiny

ČTĚTE TAKÉ: Útok Rusů v moderní Evropě nikdo nechápe. Jedno z prvních shromáždění na podporu Ukrajině proběhlo v Lounech