Tři měsíce a konec. Lahvové žatecké pivo bude minulostí. Pivovar chystá i propouštění lidí

Žatec – Ještě před třemi měsíci slavili 220 let od první várky piva a vyráběli k tomu nový ležák s názvem 220, teď ale přišla nečekaná a nepříjemná zpráva: Žatecký pivovar výrazně omezí výrobu, propustí většinu nynějších zaměstnanců a přejde na novou technologii s podstatně nižším výstavem piva. Důvody jsou ekonomické, výroba piva v Žateckém pivovaru v současnosti je příliš nákladná, je závislá na stále dražším plynu a elektřině, provoz podniku v nynější podobě a s nynějším počtem lidí je ztrátový.

Výroba současných produktů a značek zcela skončí nejpozději v květnu

Pivovar ukončí výrobu v současných prostorách a podle dosud používaných tradičních postupů. Od června přestane stáčet pivo do lahví i dodávat sudové pivo do většiny nasmlouvaných restaurací. Jednatel Žateckého pivovaru Martin Kec informoval všechny jeho odběratele, že poslední objednávky současných produktů z pivovaru mohou učinit do 30. dubna, pak už to nebude možné. Pivovar potom přikročí k velkým ekonomickým i výrobním změnám. „Po 31. květnu již nebudeme schopni vyrábět a dodávat značky, které jste u nás nakupovali. Současné tradiční řemeslné postupy piva v Žatci neodpovídají dnešním standardům a očekávání většiny trhu. Vlastník pivovaru, společnost Carlsberg Group, proto rozhodl ukončit výrobu piva dosud používaným způsobem. Místo toho plánujeme postavit malý a moderní minipivovar, který bude plnit pouze regionální požadavky na točené pivo bez možnosti stáčení do lahví nebo plechovek,“ uvedl Martin Kec v dopisu pro partnery Žateckého pivovaru.

Nový minipivovar má rozjet činnost od října, ale většina zaměstnanců bude muset skončit

Malý „minipivovar“ by měl být vybudován v jiné části areálu pivovaru, sídlícího na Žižkově náměstí na návrší nad řekou Ohří. Se změnami bude souviset i propouštění zaměstnanců. Těch nyní v pivovaru pracuje kolem čtyřiceti. Většina z nich bude muset hledat novou práci. Žatecký pivovar na svém oficiálním webu, jinak pěkném, moderním a přehledném, o těchto důležitých změnách zatím mlčí. Nepříjemné zprávy však pro veřejnost potvrdil aspoň na profilu na sociální síti. „Do budoucna bude v novém provozu zapotřebí výrazně nižší počet lidí, takže většina smluv s nynějšími zaměstnanci bude ukončena v průběhu roku 2022. Někteří ze současných zaměstnanců ale zůstanou a budou zajišťovat provoz nového minipivovaru. Chceme, aby byla zaručena konzistence a vysoká kvalita piva značky Žatec,“ uvádí pivovar na svém profilu. „Minipivovar“ má být spuštěn letos v říjnu.

Historie trvá přes dvě stě let, nyní je na řadě velká změna

Žatecký pivovar má za sebou více než 200 let historie. Stavět se začal v roce 1798. V roce 1801 uvařil první várku piva. Až do současnosti zůstával v provozu jako jediný z větších pivovarů na území okresu Louny. Další tradiční pivovar v regionu, Pivovar Louny, totiž ukončil výrobu už v roce 2010. Dánská pivovarská skupina Carlsberg vstoupila do Žateckého pivovaru v roce 2014, tehdy jako jeden ze spoluvlastníků.

(ilustrační foto nahoře: lahvová piva ze Žatce. Od června budou minulostí. Foto Žatecký pivovar)

ČTĚTE TAKÉ: Dobrou chuť! Dvě stě dvacet let žateckého pivovaru mohou lidé třeba na Silvestra oslavit se speciálním ležákem 220

ČTĚTE TAKÉ: Prostor před nádražím v Žatci čeká proměna. Přesunou se tam i zastávky meziměstských autobusů

ČTĚTE TAKÉ: U Husitského náměstí v Žatci se změní systém přednosti v jízdě. Auta jedoucí od železného mostu budou čekat