U Husitského náměstí se změní systém přednosti v jízdě. Auta jedoucí od železného mostu budou čekat

Žatec – V Žatci se změní místní úprava dopravních předpisů a silničního provozu, zejména způsob přednosti v jízdě, na frekventované křižovatce poblíž kruhového objezdu pod pivovarem a čerpací stanice Benzina. Konkrétně jde o místo, kde se stýká příjezd od Husitského náměstí a železného mostu s výjezdem od čerpací stanice nebo také od řeky a sportovní haly.

Hlavní silnice povede „do zatáčky“ – od kruhového objezdu směrem k Benzině

Po změně dopravního značení bude nově hlavní silnice ta, která bude směřovat od benzinky a od sportovní haly u řeky ke kruhovému objezdu pod pivovarem. Řidiči přijíždějící od Hořetic, Stroupče, západního nádraží, železného mostu a Husitského náměstí budou dávat přednost. Změnu v tomto duchu schválila nejprve dopravní komise města a po ní letos v lednu i rada města. Nyní v únoru vydal odbor dopravně správních agend žatecké radnice veřejnou vyhlášku, v níž oznamuje návrh provést trvalou místní úpravu silničního provozu u výjezdu z Husitského náměstí v uvedeném duchu.

Ke změně úpravy dala souhlas i policie

„Důvodem je nově zřízená obytná zóna na Husitském náměstí, z níž vyplývá nutnost změny přednosti v jízdě na výjezdu z Husitského náměstí. Výjezd z obytné zóny má být vedlejší komunikací,“ vysvětluje v dokumentu Jiří Dobruský, vedoucí odboru dopravně správních agend Městského úřadu Žatec. Vlastníci dotčených nemovitostí mohou ještě na radnici poslat své připomínky k uvedenému záměru. Ke změně již dali souhlas i dopravní policisté. Platit začne po instalaci nových dopravních značek, mohlo by to být už během letošního jara. Na místě po zavedení změn budou instalovány i přechodné dopravní značky s výstrahou a textovým upozorněním na změnu přednosti v jízdě. Ty by tam měly zůstat první dva měsíce, než si motoristé na nový systém na křižovatce zvyknou.

Diskutuje se i o změnách na železném mostě, řada lidí je odmítá

V souvislosti s Husitským náměstím a obytnou zónou se v současnosti v Žatci diskutuje i o další zvažované velké dopravní změně jen o malý kousek dál – o možném uzavření železného mostu pro motorovou dopravu vždy v letní sezoně od května do září a jeho ponechání jen pro pěší a cyklisty. Důvodem má být snaha o zklidnění dopravy na nově opraveném náměstí s obytnou zónou a také o vyšší bezpečnost cyklistů a chodců, pohybujících se po mostě. S tímto záměrem ovšem řada lidí nesouhlasí, někteří dokonce v současnosti organizují petici, která uzavírání železného mostu pro auta odmítá.

(na snímku nahoře: Husitské náměstí v Žatci s novými lavičkami, kašnou a kalichem krátce po dokončení oprav loni v listopadu. Teď je z něj obytná zóna a až z něj budou řidiči jezdit směrem k centru města nebo na plzeňskou silnici, budou nově muset dávat přednost autům i třeba cyklistům vyjíždějícím ve směru od řeky a čerpací stanice. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Osvětlení, přechody, změna přednosti v jízdě. Město chystá úpravy na plzeňské silnici v Žatci

ČTĚTE TAKÉ: Uzavřít železný most pro auta? Návrh se znovu vrátil k členům dopravní komise, ti hlasovali o možnosti uzavírky vždy na léto

ČTĚTE TAKÉ: Dočasná kruhová křižovatka s betonovými bloky v Žatci: nehody už nejsou, provoz v současné podobě zůstane zachován nejméně tři roky