Osvětlení, přechody, změna přednosti v jízdě. Město chystá úpravy na plzeňské silnici v Žatci

Žatec – Silnice I/27, hlavní tah na ose Plzeň-Žatec-Most, by měla být při průtahu Žatcem v budoucnu bezpečnější. Město připravuje několik zásahů směřujících k osvětlení křižovatek, lepšímu vyznačení přechodů pro chodce, zpomalení projíždějících aut. Frekventovanou komunikací každý den projedou tisíce vozidel.

Přechody, středové ostrůvky, lepší osvětlení…

Velká část úprav by se měla odehrát v prostoru poblíž sportovní haly a památníku letců, zhruba v úseku mezi dvěma čerpacími stanicemi ve spodní části města. Rada města nyní v lednu schválila všechny návrhy, které k tématu v prosinci přijala dopravní komise. Město teď zadá dopravním odborníkům vypracovat studii, která by měla vyřešit lepší zvýraznění přechodů pro chodce mezi čerpacími stanicemi, přechody osvětlit, vyznačit středové ostrůvky. „Řešit se bude i zpomalení řidičů pomocí nového vodorovného dopravního značení,“ vyplývá z usnesení rady města.

U křižovatky poblíž Benziny a Husitského náměstí se změní systém přednosti v jízdě

Podle návrhu dopravní komise se bude měnit také systém přednosti v jízdě v místě u výjezdu z nedávno opraveného Husitského náměstí a z čerpací stanice Benzina směrem právě k „plzeňské“ silnici. „Po změně dopravního značení bude hlavní silnice ta, která bude směřovat od benzinky a od sportovní haly u řeky ke kruhovému objezdu pod pivovarem. Řidiči přijíždějící od železného mostu a Husitského náměstí budou dávat přednost,“ plyne z usnesení rady města. Změnu přednosti v jízdě schválila dopravní komise a po ní i rada města. Změny začnou platit po instalaci nových dopravních značek na uvedeném místě, mělo by k tomu dojít už během letošního roku.

Křižovatka u obchodu Tesco dostane nové osvětlení. Město tam stále usiluje o kruhový objezd

Další úpravou bude osvětlení křižovatky u obchodu Tesco na jižním okraji Žatce, kde už „plzeňská silnice“ město pomalu opouští. Jde o frekventovanou křižovatku s Husovou ulicí u sídliště Jih a nákupní zóny, ze které by chtělo město nechat vytvořit kruhový objezd, zatím se však na této přestavbě už několik let nemůže shodnout se správcem silnice – Ředitelstvím silnic a dálnic. V nejbližších měsících by mělo na křižovatce být vybudováno alespoň osvětlení, aby na ní byla lepší viditelnost a zejména v noci či na podzim a v zimě tak byla bezpečnější. Rada města schválila vypsat výběrové řízení na firmu, která by osvětlení na křižovatce instalovala. Práce by mohly začít už letos na jaře.

Po plzeňské silnici v Žatci jezdí kolem deseti tisíc aut za den

Podle sčítání dopravních odborníků z minulých let projede každý den plzeňskou silnicí přes Žatec v obou směrech kolem deseti tisíc vozidel. Město se dlouhodobě snaží o co nejvyšší bezpečnost na tomto silničním tahu. V poslední době prosadilo například i vytvoření provizorně sestaveného kruhového objezdu z mobilních betonových bloků na křižovatce Plzeňská – Osvoboditelů u výjezdu směrem na Most. O vytvoření tohoto kruhového objezdu kvůli vyšší bezpečnosti předtím žádali i obyvatelé města v občanské petici. Druhým požadovaným „kruhákem“ byl právě ten u Tesca. Pokud i k jeho stavbě jednou dojde, potom budou v Žatci na plzeňské silnici hned čtyři kruhové objezdy za sebou v úseku přibližně tří kilometrů.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Dočasná kruhová křižovatka s betonovými bloky v Žatci: nehody už nejsou, provoz v současné podobě zůstane zachován nejméně tři roky

ČTĚTE TAKÉ: Šikovná Pavla založila petici a přispěla ke stavbě kruháku v Žatci. A pak – odstěhovala se do Zlína

ČTĚTE TAKÉ: Cyklostezka a výletní cesta pod mostem v Žatci jsou uzavřené. Začala příprava k výměně železničního mostu za 155 milionů