Zámek v Postoloprtech dostal po dlouhých letech chátrání první zbrusu nový prvek: stylová dřevěná vrata
Postoloprty – Zchátralý zámek v Postoloprtech, barokní, ale silně zanedbaná památka, jejímž novým majitelem se během podzimu stalo město Postoloprty, během listopadu už získal jeden nový důležitý stavební prvek: jsou to nová zámecká vrata na jižní straně památky směřující do zámecké zahrady a z hlediska polohy „natočená“ zhruba ve směru na Březno. Umístěná jsou pod balkónem v blízkosti kašny v zahradě zámku.
Vrata platili ještě bývalí majitelé
„Tato vrata jsou ještě dědictvím po předchozích majitelích zámku. Jejich výrobu objednávali už v roce 2020, takže město za ně ze svého rozpočtu nic navíc neplatilo. Osazena budou později, pravděpodobně během listopadu,“ vysvětlil už v říjnu starosta Postoloprt Zdeněk Pištora právě v době, kdy zástupci radnice přebírali klíče od zámku a město se stávalo novým majitelem památky.
První nová součást po dlouhých letech devastace
Vrata vyráběla odborná firma – truhlářství sídlící v Praze a v Rožmitálu pod Třemšínem. Druhé zmiňované městečko je stejně jako Postoloprty spjaté s českou historií, kulturou a zajímavými příběhy, neboť v něm dlouhé roky působil učitel a obrozenecký buditel Jakub Jan Ryba, který je nejznámější díky své roli hudebního skladatele, zejména jako tvůrce České mše vánoční. Výroba vrat v Rožmitálu stála přibližně 400 tisíc korun. Pracovníci firmy v listopadu přijeli na zámek i nová vrata pevně usadit na místo. „Je to po dlouhých desetiletích první zbrusu nová součást areálu zámku, z nějž v nedávné minulosti se všechny cenné věci naopak spíš ztrácely,“ připomněl František Stolarik z odboru rozvoje města Městského úřadu Postoloprty.
Původní vrata zničil požár, oheň zapálili bezdomovci
V chátrajícím a špatně zabezpečeném zámku dříve kromě zlodějů řádili často také bezdomovci a vandalové. Jejich činnost neblaze poznamenala i předchozí vrata. „V roce 2017 původní vrata shořela kvůli ohni, který založil v objektu zámku neznámý žhář. Nově vyrobená vrata jsou věrnou replikou těch původních. Pracovníci před výrobou přijeli obhlédnout místo a posbírali všechny ocelové prvky i včetně původních šroubů, které na místě zbyly, a použili je k výrobě a upevnění nových vrat,“ popsal další zajímavosti František Stolarik v prosincovém vydání Zpravodaje města Postoloprt.
Cílem města je zachránit památku a obnovit její využívání
Zámek pochází z počátku 17. století, město Postoloprty ho letos koupilo za 13,2 milionu korun. Hlavním cílem, který v srpnu deklarovali členové zastupitelstva, když definitivně potvrdili úmysl města koupit památku, je uchránit zámek před dalším chátráním, v první fázi provést nejnutnější sanační a zabezpečovací práce, tak aby se stav památky dál nezhoršoval, a v dalších fázích zajistit rekonstrukci zámku, aby byl zachován pro budoucí generace jako důstojná součást historického a kulturního dědictví naší země. V zámku má například vzniknout stylová staročeská restaurace, prostory pro prohlídky a turistický ruch, místnosti a zázemí pro společenské a kulturní organizace a události. Plánů existuje mnoho, památka však bude potřebovat vysoké investice, které se odhadují na několik set milionů korun. Město chce zámek opravovat postupně, určitě to bude záležitost nikoli na několik příštích let, ale spíš na několik desetiletí.
ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: drsná smrt muže, jehož hudba patří k symbolům českých Vánoc
(na snímcích: zámek v Postoloprtech a nová vrata na jeho jižní straně. Foto Město Postoloprty a Libor Želinský)


