Kdo bude v karanténě, může volit z auta. Kde? V Lounech na výstavišti

Louny – Ještě příští víkend budou na výstavišti v Lounech probíhat tři „standardní“ výstavy – Rodina a volný čas, Autosalon Louny a Řemesla a kreativita – ale hned pár dní potom, 30. září a 7. října, budou moci lidé v Masarykových sadech vidět neobvyklý prvek: tzv. drive-in stanoviště. To je místo, kam mohou při volbách přijít hlasovat takoví voliči, kteří v termínu voleb zrovna budou v nařízené karanténě kvůli koronaviru, nesmějí do běžné volební místnosti, ale přesto mají zájem zúčastnit se voleb a odevzdat hlas.

Pootevřít okénko a vystrčit obálku…

Volební místo najdou zájemci na okraji výstaviště v prostoru za ZŠ Prokopa Holého, na komunikaci mezi baseballovým a tenisovým hřištěm. Každý člověk, který se chce zúčastnit voleb, ale v dané době bude zrovna mít od hygieniků nařízenou karanténu, bude moci odevzdat svůj hlas z auta – obálku s hlasovacím lístkem vystrčí pootevřeným okénkem. Se vším potřebným jim přímo na místě poradí členové volební komise. „I když jste v uzavřeném autě, je potřeba nasadit si před hlasováním roušku nebo jinou ochranu nosu a úst. Volič si musí před hlasováním připravit i občanský průkaz,“ vyplývá z pokynů Krajského úřadu Ústeckého kraje. Tímto způsobem bude možné volit vždy jen ve středu, předcházející vyhlášenému termínu voleb. V Lounech tedy bude stanoviště drive-in v provozu nejprve 30. září (krajské volby a první kolo senátních) a potom 7. října (druhé kolo senátních). Hlas z auta bude možné na místě odevzdávat pouze v době od 7 do 15 hodin, určil krajský úřad.

Pro každý okres je určeno jen jedno místo drive-in

Opatření se týká jak voleb do krajského zastupitelstva, tak i voleb do Senátu. Oboje volby probíhají v první fázi ve stejném termínu. U senátních voleb je pravděpodobné, že bude následovat ještě druhé kolo hlasování o týden později, tedy 9. a 10. října. I u nich bude možné pro lidi v nařízené karanténě využít možnosti hlasovat z auta – stanoviště na výstavišti bude v tomto případě v provozu ve středu 7. října. V každém okrese Ústeckého kraje je zřízeno pouze jediné místo pro drive-in stanoviště, což znamená, že například voliči z Žatecka či Podbořanska, pokud jsou zrovna v karanténě a chtějí hlasovat z auta, musejí přicestovat dvacet nebo i čtyřicet kilometrů autem do Loun. Do svých běžných hlasovacích místností ve svém bydlišti, na které jsou zvyklí, nesmějí během karantény chodit (stejně jako nikam jinam na veřejnost).

Karanténa trvá obvykle deset dní

Karanténa v případě Covid-19 trvá obvykle deset dní. Hygienici ji nařizují lidem, kteří byli pozitivně testováni na tento virus, a také desítkám dalších, se kterými byl pozitivně testovaný člověk předtím v rodinném, společenském nebo pracovním kontaktu. I když se pravděpodobnost, že se ocitnete v takové situaci, může zdát nízká, tyto případy se stávají, což dokládá nedávný případ ze žatecké radnice, kde muselo kolem dvaceti lidí nastoupit od 5. září na deset dní do domácí karantény. Podrobnosti jsme psali ZDE, v současnosti už je situace i všichni tito lidé v pořádku a vrátili se na svá pracovní místa. Karanténa byla na počátku září vyhlášena také ve škole v Petrohradě u Podbořan a pro jednu třídu gymnázia v Lounech.