Tajemnice radnice v Žatci měla pozitivní test. Lidé z městského úřadu jdou do karantény

Žatec – Tajemnice Městského úřadu Žatec Helena Šmeráková měla v pátek pozitivní test na Covid-19. Kvůli riziku dalšího šíření koronaviru musí teď několik jejích spolupracovníků z radnice a vedení města nastoupit do karantény, včetně například všech členů rady města. Zrušeno bylo také veřejné jednání zastupitelstva města, které radnice původně plánovala na 10. září.

Helena Šmeráková prokázala odvahu a nebála se zveřejnit informace o nové situaci, ani konkrétní údaje o své osobě. O pozitivním výsledku svého testu informovala ve veřejném prohlášení, které vydala v sobotu 5. září. „Nejsem si vědoma žádného kontaktu s pozitivní osobou, na test jsem šla z vlastní iniciativy pro zdravotní potíže připomínající chřipku. Krajská hygienická stanice dál bude testovat a hodnotit všechny osoby, se kterými jsem přišla do styku. Nařízena už pro ně byla desetidenní karanténa,“ uvedla tajemnice.

Lidé v karanténě včetně účastníků jednání rady města, vedoucích odborů radnice a některých dalších pracovníků, zůstanou doma, a pokud budou bez zdravotních potíží, budou vykonávat práci z domova. Jednání zastupitelstva s termínem 10. září bylo zrušeno, nové datum bude určeno až později.

Koronavirus dělá problémy i v jiných místech okresu Louny. V Petrohradě u Podbořan v místní části Černčice děti nemohly nastoupit 1. září na zahájení školního roku. Celá škola zůstala uzavřená a je i nadále v karanténě rovněž kvůli výskytu nákazy. Původně – v pondělí 31. 8. – ji měl jen jeden z pracovníků, později po dalších testech v pátek hygienici ohlásili, že ve škole už jsou celkem čtyři nakažení. V celé ČR od počátku pandemie se tímto virem nakazilo už kolem 25 tisíc lidí.