Zámek je náš! Stovky lidí využily pozvání města a přišly si prohlédnout památku v Postoloprtech

Postoloprty – Odhadem až kolem pěti stovek lidí se v neděli odpoledne přišlo podívat na prohlídku památkového objektu zámku v Postoloprtech. Zájemce pozvalo město Postoloprty, které zanedbanou památku letos v létě koupilo do svého majetku a po desetiletích chátrání se chce postarat o její záchranu. Lidé měli možnost prohlédnout si nádvoří a projít i tři křídla budovy zámku. Radnice v chladném dni připravila i drobné občerstvení na zahřátí, například čaj, grog a k nim i pár koláčů.

Radnice mě pozvala, rád jsem přijel, říká kastelán Vít Pávek, který dříve pracoval na Novém Hradě

S městem při organizaci prohlídkového dne spolupracovali i zástupci dalších institucí, zaměřených na památky, kulturní dědictví, historii regionů – například spolky Místa zblízka nebo Prázdné domy. Mnoho zajímavostí o postoloprtském zámku návštěvníkům říkal také Vít Pávek, který v minulosti řadu let pracoval v týmu správy zámku Nový Hrad v Jimlíně a nyní je kastelánem Státního zámku Třeboň. „Jsem rád, že město se rozhodlo po nabídce předchozího majitele zchátralý zámek koupit a že se chce postarat o jeho záchranu a využití. Radnice mě oslovila, zda bych nepřijel a nepomohl lidem představit historii zámku a význam místa z odborného hlediska; rád jsem s tím pomohl a návštěvníkům dvě hodiny povídal všechno, co je zajímalo,“ uvedl Vít Pávek.

Zámek je v dobrých rukou, píší lidé

Lidem se prohlídka vesměs líbila, někteří pak psali pochvalné reakce na sociálních sítích. Chválili radnici za dobrý nápad ukázat nově nabytou památku občanům a oceňovali i odvahu města, že je rozhodnuté pustit se do záchrany zámku, i když to bude znamenat obrovské finanční závazky na příští desítky let. „Děkuji za zajímavý zážitek při prohlídce i za odvahu představitelů města,“ napsal například Filip Zíbrt. „Jsem ráda, že město v čele s vedením a panem starostou se snaží zámek zachránit, udělat, co se dá. Teď už je zámek konečně v dobrých rukou,“ uvedla Věra Kašparová.

Zastupitelé rozhodli o nákupu v srpnu, cena byla 13 milionů korun. Teď budou nutné investice za stamiliony

Město Postoloprty rozhodlo o nákupu památky letos v srpnu, kupní cena byla dohodnuta na 13,2 milionu korun. Teď se chce radnice pustit do prací, vedoucích postupně k záchraně zámku a jeho pozdějšímu využívání. V první fázi chce město nechat opravit střechu a udělat další základní sanační a konzervační práce, aby se stav památky dál nezhoršoval. V dalších letech a desetiletích podle představ radnice má ze zámku postupně vzniknout důstojné centrum pro turistiku, kulturu, práci kulturních a společenských organizací a k dalším účelům. V zámku by mohla být například umístěna městská knihovna a kulturní centrum, stejně tak třeba stylová restaurace pro turisty a návštěvníky města. Plánů je celá řada. Předběžné odhady na nutné investice se nyní pohybují až kolem částky 600 milionů korun. Město má v plánu při obnově zámku využívat i možnosti dotací od různých nadací, státních a evropských programů na podporu kulturních památek a bude hledat i další finanční zdroje.

ČTĚTE TAKÉ: Definitivní potvrzení: město Postoloprty bude novým vlastníkem zámku. Starosta už podepsal kupní smlouvu

ČTĚTE TAKÉ: Kauza zchátralého zámku v Postoloprtech: město dostalo nabídku koupit památku za 13 milionů

ČTĚTE TAKÉ: Koupí město zchátralý zámek? Rozhodování bude hodně těžké, vyplývá z prvních ohlasů z Postoloprt

(na snímcích: nedělní prohlídka zámku v Postoloprtech. Foto: Stanislava Mrázová, Vít Pávek, Kateřina Šnajdrová)