Kauza zchátralého zámku v Postoloprtech: město dostalo nabídku koupit památku za 13 milionů

Postoloprty – V kauze renesančního zámku v Postoloprtech, významné památky, která je ovšem opuštěná a dlouhé roky bez užitku chátrá, se možná schyluje k zajímavému historickému mezníku. Město Postoloprty dostalo nabídku k odkoupení památky, která stojí v samotném centru městečka hned vedle náměstí. Majitel, jímž je soukromá společnost s italskými vlastníky, nabídl historický objekt radnici za kupní cenu 13,2 milionu korun.

Můžete koupit naši společnost, nebo jen zámek

První nabídka přišla do města loni na podzim. Mauro Piccinini, což je jednatel společnosti Castello Postoloprty, současného vlastníka zámku, předložil městu dvě možné varianty – buď koupit celou uvedenou společnost za 12 milionů korun, anebo jen nemovitost – tedy zámek – za 13,2 milionu korun.

Zastupitelé žádají snížení ceny a možnost prohlídky

Zastupitelé Postoloprt se nabídkou zabývali na neveřejné pracovní schůzce a dohodli se, že město je ochotno jednat pouze o druhé možnosti – odkoupení historické památky do svého majetku. O společnost jako právnickou osobu město zájem nemá. Starosta Postoloprt Zdeněk Pištora v dopise právnímu zástupci firmy zároveň napsal, že město chce ještě jednat o navržené částce kupní ceny – předložená suma se zastupitelům jeví jako „neadekvátní“. Dalšími podmínkami města je umožnění zastupitelům, aby si mohli stav nemovitosti, tedy zchátralého zámku, prohlédnout na místě, a dále vypracování posudku nezávislého znalce, který jako odborník určí odhadní cenu nemovitosti v jejím současném stavu. Tento znalec také musí dostat možnost vstupu do objektu, sdělil starosta.

Město má zatím „předkupní právo“

O dalších podrobnostech se obě strany dál ještě dohadují. Prohlídka v objektu by měla proběhnout přibližně v termínu do konce ledna, některé procesy však může pozdržet současná nepříznivá epidemiologická situace. Město Postoloprty bylo prvním subjektem, kterého společnost oslovila s nabídkou jako možného kupce zámku, v tuto chvíli má u firmy „přednostní právo“. „Společnost se rozhodla, že do konce ledna 2021 nezveřejní nabídku na prodej zámku a nezahájí jednání se žádným jiným zájemcem. Pokud se město Postoloprty nerozhodne během této doby, vlastník nabídku na prodej zámku oficiálně zveřejní a obrátí se na realitní kanceláře,“ napsal už v prosinci starostovi advokát Petr Harmach, zastupující společnost Castello Postoloprty při prodeji uvedeného zámku.

Starosta potvrdil nabídku a probíhající jednání

Starosta Postoloprt Zdeněk Pištora jednání kolem zámku na dotaz naší redakce příliš komentovat nechtěl s poukazem na to, že věc pořád není uzavřena. „Mohu potvrdit, že jsme dostali nabídku na odkup. Je potřeba shromáždit celou řadu informací a učinit řadu úkonů. Zastupitelé měli k věci zatím jen jednu pracovní schůzku a ve věci případné koupě zámku neučinili ještě žádné oficiální rozhodnutí,“ uvedl starosta.

Není rozhodující, kdo je majitel, zámek tak jako tak pořád dělá vizitku městu

Případný nákup zchátralého zámku je náročné téma, pro město by to znamenalo i nemalý závazek, a je to tedy i složité rozhodování. Zastupitelé se otázkou budou ještě opakovaně zabývat. Na druhou stranu, ať už je zámek v majetku města, anebo nikoli, pořád patří a vždy bude patřit k jeho nejvýznamnějším symbolům a dominantám. Už teď je přitom skoro v dezolátním stavu, a pokud s ním nikdo nebude nic dělat, památka se jednou zřítí. Stav a vizáž památky tak jako tak „dělají vizitku“ městu, v němž se objekt nachází, a návštěvníci či turisté si podle její podoby často dělají obrázek o úrovni celého města, jeho spravování a úcty k historickým hodnotám.

V památce dnes není ani jedno zasklené okno

Postoloprtský zámek byl vybudován v renesančním stylu v roce 1611 jako honosná čtyřkřídlá stavba. Tehdejší představitelé vysoké šlechty ho využívali k zábavě, lovu v okolí a různým diplomatickým setkáním. Posledních zhruba čtyřicet let však zámek prakticky nepřetržitě chátrá, budova je prázdná, lezou do ní jen vandalové a bezdomovci. Z památky už také postupně zmizelo veškeré vybavení, zámek dnes nemá ani zasklená okna.

Italové koupili zámek v roce 2004

Společnost s italskými vlastníky je majitelem zámku od roku 2004. Předchozím majitelem byla Národní knihovna ČR, která zámek ještě za socialismu využívala jako depozitář – sklad knih a dalších věcí. Knihovna se k zámku dostala v 50. letech; předtím byl roku 1945 zestátněn jako všechny objekty v majetku šlechty a hospodařil v něm Státní statek Žatec.

Plány o penzionu pro seniory, turisty a veterány zůstaly jen na papíře

Společnost Castello Postoloprty koupila zámek s plány, že v objektu vytvoří klidný domov pro seniory a odpočinkové místo pro válečné veterány ve vyšším věku, i možnost ubytování pro případné turisty. Slibovala opravy zámku a potřebné investice, ale k těm nikdy nedošlo. Kvůli tomu, že řádně nepečovali o památku a nechali ji zchátrat, byli dva představitelé uvedené společnosti předloni u soudu v Lounech i odsouzeni k podmíněným trestům.

Kupní cena, to by byl jen první počáteční výdaj

K opravám zámku firmu několikrát vyzývalo i samo město Postoloprty, které nyní od stejné firmy dostalo nabídku na odkup zámku. V majetku města je dnes zatím jen okolní zámecká zahrada. Nákupní cena za zámek – 13 milionů korun – by byl samozřejmě jen počáteční výdaj. Pokud má být památka opravena, potřebuje další a další investice za desítky až stovky milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ: Strom rekordman se krášlí až dvacet hodin. V Postoloprtech a okolí teď září 25 tisíc ozdobných světel

ČTĚTE TAKÉ: Sezona na Novém Hradě trvala ani ne pět měsíců. I tak ale přišly tisíce lidí

(na snímcích: současný stav zámku v Postoloprtech, foto Libor Želinský)