V Podbořanech se vytváří nová ulice. Jak se bude jmenovat? Svůj nápad může přinést nebo poslat každý z obyvatel

Podbořany – Ve čtvrti Malá osada poblíž koupaliště v Podbořanech postupně vzniká s novou výstavbou i nová ulice. Jak se bude jmenovat? To ještě není jasné, avšak „do výroby“ nového jména se mohou pustit i sami obyvatelé města nebo i další lidé. Město pro hledání nového názvu vyhlásilo tento týden veřejnou anketu, lidé teď mohou pár dní „podumat“ a pak poslat nebo přinést na radnici své návrhy, a to nejpozději do konce března.

Radní rozhodli, ať jméno navrhnou obyvatelé

„Nová ulice vzniká v těsné blízkosti současné ulice Budovatelů. Rada města v únoru rozhodla, že nový název pro tuto novou ulici pomohou vybrat sami občané. Město přijme jejich návrhy a potom některý z nich vybere v rámci dalších debat členů rady města a zastupitelstva města,“ vysvětlila Martina Bláhová, vedoucí odboru investic Městského úřadu Podbořany.

Nový název musí schválit zastupitelstvo

Kdo z lidí má zájem navrhnout nějaký možný název pro novou ulici, musí ho buď osobně přinést na radnici, anebo ho městu poslat klasickou či „internetovou“ poštou nejpozději do 31. března. Následně všechny návrhy posoudí rada města a později také zastupitelstvo. Nové jméno pro ulici, které bude používáno v mapách, v katastrech, poštovních adresách a jiné úřední dokumentaci, začne platit, až když ho definitivně schválí nadpoloviční většina zastupitelstva města, což vyplývá ze zákona o obcích. Zastupitelé by měli nové jméno, vzniklé na základě návrhu některého z občanů, schválit podle současných předpokladů někdy v průběhu letošního jara.

Lidé vybírali jméno i v Postoloprtech

Podobným způsobem hledala nové jméno pro nově vzniklou uličku přibližně před deseti roky i radnice v Postoloprtech. Šlo o uličku jen pro pěší, která vede z Mírového náměstí „pasáží“ kolem cukrárny se zmrzlinou a pak směrem na sídliště na Jiráskově náměstí. „Lidé tehdy navrhovali například názvy Z Kopečka, Spojovací, Písečná, Přátelská. Nakonec jsme vybrali název K Náměstí,“ uvedla členka rady města Postoloprt Hana Elsnicová, která tehdy jako podnikatelka při přestavbě domů pomohla novou uličku vytvořit. Nový název dostala v minulém roce také například jiná ulička v Lounech, která se předtím jmenovala dost neobvykle: Bezejmenná. Od loňského jara jí zastupitelé schválili název U Synagogy. V tomto případě ale do výběru jména nebyli nijak zapojeni obyvatelé města.

V Podbořanech je více než 50 pojmenovaných ulic

V Podbořanech a okolních spádových vesnicích, tzv. místních částech, nyní žije celkem zhruba 6 200 obyvatel. Ve městě je zapsáno celkem 52 pojmenovaných ulic, vyplývá z údajů na serveru streetdir.cz. Nová ulička se zatím neupřesněným názvem tedy od jara už brzy zvýší jejich počet.

(ilustrační foto nahoře: město Podbořany s jednou ze svých dominant: „bílým“ kostelem římskokatolické církve na kopci nad městem. Foto Zdeněk Říha)

ČTĚTE TAKÉ: Ulička v Lounech už nebude Bezejmenná. Měla by dostat nový název – U Synagogy

ČTĚTE TAKÉ: V bytovém domě vznikne třicet nových bytů. Město Podbořany se chystá firmě prodat pozemky

ČTĚTE TAKÉ: Kaplička u cesty na Rubín je krásně opravená. Ještě před čtyřmi roky z ní byly jen ruiny, teď zpestřuje lidem výlety