Turisté pomohli vyznačit hned tři nové trasy v okolí zámku Stekník

Stekník, Žatecko, Ústecký kraj – V Ústeckém kraji je aktuálně 2 775 kilometrů vyznačených turistických tras. Patří do nich jak klasické výletní cesty k pěším pochodům přírodou, tak například i několik tras pro lyžaře na běžkách, okružní naučné stezky s místními zajímavostmi v dané lokalitě, nebo také dokonce i jedna trasa vyznačená pro vyjížďky na koních. Informoval o tom Václav Nič z KČT pro oblast Ústeckého kraje, vedoucí týmu krajských značkařů.

Spolupráce s chmelaři i Národním památkovým ústavem

Značkaři se v celém kraji průběžně starají jak o údržbu současné sítě turistických značek včetně i třeba rozcestníků a map, tak i o vytyčování a vyznačování zcela nových tras k pochodům. Těch přibylo za poslední tři roky v celém kraji více než deset a nové turistické značení se objevilo také například v oblasti poblíž oblíbeného zámku Stekník na Žatecku. „Na Žatecku jsme ve spolupráci s tamním odborem Klubu českých turistů vyznačili hlavní propojovací žlutou trasu ze Žatce k zámku Stekník a pak i dál do Dolejších Hůrek u Postoloprt, kde je nádraží a vlakové spojení. Kromě toho jsme spolupracovali i s Národním památkovým ústavem a při té příležitosti vyznačili ještě další dva naučné okruhy kolem Stekníku. Oblast Žatecka obecně patří stále k dosud nejméně proznačeným. Zájemci o pěší výlety tam teď lépe najdou cesty mířící k zámku, věříme, že se jim to líbí, a doufáme, že se spolupráce mezi turisty i dalšími institucemi v regionu bude i v budoucnu dál dobře rozvíjet,“ uvedl Václav Nič v březnu v Turistickém magazínu pro Ústecký kraj.

Sezona na zámku začne tradičně 1. dubna

Hlavní turistická značka Žatec – Stekník – Dolejší Hůrky je žlutá, dvě nové naučné stezky kolem zámku jsou v zelené a modré barvě. Jedna měří necelé 3 a druhá 4 km. První se tematicky věnuje historii zámku i osady v okolí, druhá je potom „zasvěcena“ tradici pěstování chmele a s jejím vznikem pomáhal i Chmelařský institut v Žatci. Samotný oblíbený zámek Stekník zahájí letos novou návštěvní sezonu v tradičním termínu 1. dubna, otevřen bude od 10 hodin, připraveny budou i netradiční prohlídky. Hned o týden později zámek připraví poutavý program k velikonočním svátkům.

ČTĚTE TAKÉ: Žatec – Stekník – Dolejší Hůrky. Turisté značkaři letos v terénu namalovali a otevřeli novou trasu

ČTĚTE TAKÉ: Pět hodin na cestě, reportáže ze tří zámků hotovy. Všichni byli na mě moc milí, říká Josef z Rádia Blaník

ČTĚTE TAKÉ: Bunkry se rozsvítily. Do Trnovan se přišlo podívat skoro dvě stě lidí

(na snímcích: oblíbený zámek Stekník u Žatce, pod ním nové turistické trasy a úplně dole turisté značkaři Jitka Štraubová a Jitka Peterková při práci u Stekníku a krajský šéf Václav Nič u rozcestníku na Děčínsku. Foto Jiří Kašpar, Maxim Stanko, Libuše Šaferová a KČT Ústí)