Bunkry se rozsvítily. Do Trnovan se přišlo podívat skoro dvě stě lidí

Libočany, Trnovany – Zhruba sto padesát až dvě stě lidí se přišlo poslední zářijovou sobotu podívat během odpoledne a večera na zajímavý program, spojený s výročím mobilizace československých mužů v záloze proti nebezpečí hitlerovského Německa a také s prvním otevřením nově opraveného bunkru „řopíku“ poblíž Trnovan u Žatce pro veřejnost.

Celý den se povedl, děkujeme návštěvníkům, říká pořadatel

„Lidé si mohli prohlédnout, jak jsme bunkr od léta zrenovovali. Děti si vyzkoušely střelbu, byla tu malá výstavka zbraní, měli jsme i historické uniformy, k ochutnání byl polní vojenský guláš i buřty. Večer po setmění jsme celý objekt nasvítili a připojili se tak k celostátní akci Světla nad bunkry. Jsme rádi, že tolik návštěvníků mělo o naši činnost zájem a udělali si k nám výlet, i když ten den probíhaly komunální volby a lidé tedy měli i jiné věci na starosti. Myslím, že se celý den pěkně vydařil,“ uvedl Martin Chrenko, provozovatel Válečného muzea Libočany, který od letošního roku pečuje také o uvedený bunkr ležící v polích a chmelnicích poblíž hlavní silniční cesty mezi Žatcem a Stekníkem.

Guláš byl super!

Spokojenost vyjadřovali i sami návštěvníci. „Pořadatelům moc děkujeme, celá akce byla fajn. A guláš od paní domácí byl úplně super!“ napsal na sociální síti na stránkách muzea Zbyšek Herrmann ze Žatce. Opravený objekt u Trnovan se po setmění poprvé ve své historii zapojil do celostátní akce Světla nad bunkry, která každý rok připomíná výročí mobilisace, psáno tehdejším pravopisem, a odhodlání lidí v Československu bránit svou vlast při událostech na podzim 1938. Letos proběhl už její sedmý ročník, loni bylo při této akci nasvíceno 178 „řopíků“ v celé ČR a několik i na Slovensku.

Bunkr teď bude znovu otevřen až příští rok

Co bude nyní s renovovaným bunkrem u Trnovan dál? „Akce k mobilizaci byla pro letošní rok poslední. Teď ho necháme pár měsíců v uvozovkách odpočinout a nějaký program pro veřejnost tam připravíme zase někdy v příštím roce. Chceme ho otevřít a tyto akce uspořádat vždy přibližně dvakrát za rok, obvykle k nějakému výročí nebo jiné významné příležitosti. Zároveň provozujeme i válečné muzeum v Libočanech a tam také pořádáme program v květnových dnech při výročí osvobození a dalších významných dnech, takže to musíme vše dobře termínově promyslet a organizačně zajistit,“ vysvětlil Martin Chrenko.

ČTĚTE TAKÉ: Nadšenci nově opravili bunkr u Trnovan. Lidé si ho budou moci poprvé prohlédnout tuto sobotu

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Vojáci, zbraně, vozidla. Válečné muzeum v Libočanech si za první rok provozu prohlédlo 1600 návštěvníků

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Tři bunkry v Lounech mají nový maskovací nátěr. Z jednoho chlapi vybourali 11 tun betonu, který tam kdysi nalili okupanti

(na snímcích: nasvícený bunkr v Trnovanech u Žatce a odpolední návštěvníci při zajímavém programu k výročí československé mobilizace v roce 1938. Foto Martin Chrenko)