V Lounech začíná oblíbené Vábení, hrát bude i kapela z německého partnerského města

Louny – Kapela z německého Zschopau bude hrát tento víkend na lounském Vábení, což jsou oblíbené městské slavnosti v Lounech s čerstvě dvacetiletou historií. Zschopau je zase už řadu let partnerským městem Loun a vyslanci ze sídla na Ohři se pojedou už za dva týdny podívat na podobnou veselici, Zámeckou a střeleckou slavnost, v saském městečku.

Partnerství už trvá padesát let

Partnerství měst Loun a Zschopau, vzdálených od sebe asi 80 kilometrů, vzniklo už v 70. letech minulého století v dobách, kdy obě země (tehdy to byly Československo a NDR) ještě společně budovaly socialismus. Režimy a státní uspořádání se pak po letech jak známo změnily, ale přátelství mezi oběma městy, jejich zástupci a i mnohými lidmi přetrvalo. Jak místní politikové, tak i kamarádi z Zschopau pravidelně přijíždějí jako hosté a návštěvníci na Letní lounské vábení. A letos dokonce budou mezi nimi i účinkující umělci: v sobotu na Vábení vystoupí kapela Paisley Petroleum, což jsou tři mladí muzikanti právě z Zschopau, kteří produkují hudbu ve stylu blues a rock. Hrát budou v sobotu (12.8.) na lounském náměstí od 17 hodin.

Zájemci z Loun mohou jet i do Německa na slavnosti

„Výměna návštěvníků“ mezi Louny a Zschopau probíhá i v opačném směru: již za dva týdny, v sobotu 26. 8., se chystají v saském městečku tradiční Zámecké slavnosti, a kdo by se chtěl na ně z Loun případně vydat, může se docela snadno i svézt autobusem až na místo. Turistické informační centrum v Lounech pořádá pro zájemce zájezd. Mimochodem čilá spolupráce probíhá i s jiným partnerským městem Loun – nizozemským Barendrechtem. Jeden z tamních studentů z Nizozemí dokonce v rámci těchto kontaktů v červenci přijel do Loun a ve městě pracoval na týdenní letní prázdninové stáži právě v lounském „íčku“. Pár prohlídek města a okolí ve volném čase si samozřejmě také stihl užít.

Muzika, dračí lodě, obří skluzavka…

Zpět k lounskému Vábení: největší městská slavnost v Lounech startuje právě dnes, v pátek 11. srpna, bohatý program pak pokračuje i v sobotu. Lidé se mohou těšit mj. na vystoupení Barbory Polákové, Davida Krause a mnoha dalších zpěváků, kapel a umělců. Kromě hudby a obecně kultury bude součástí i sportovní program, mj. tradiční závody dračích lodí na Ohři, hodně oblíbené u diváků. V Rybalkově ulici u letního cvičiště zase bude obří mokrá skluzavka a její příznivci mohou prožít spoustu legrace. Stavba hlavního pódia, umístěného na tradičním místě na náměstí pod knihovnou, začala již ve čtvrtek a vpodvečer bylo vše hotovo. „Bude krásné počasí, přijďte na slavnosti, těšíme se na vás!“ vzkazují pořadatelé. Vstup na Vábení je bezplatný.

(na snímku nahoře: hlavní pódium pro lounské Vábení vyrostlo na tradičním místě na náměstí již ve čtvrtek odpoledne. Foto pořadatelský štáb LLV)

ČTĚTE TAKÉ: Mikulášův chrám, staré domky, Středohoří. Krásný obraz Loun, a přitom jste ve Francii

ČTĚTE TAKÉ: Polská televize natočila příspěvky, lákající k návštěvě Loun i Žatce