Vodník, patron cyklistů a výletníků: přes zimu seděl ve sprše, od jara do podzimu hlídal řeku, směje se majitelka

Žatec, Stroupeč – Vodník v červených botkách a s fajfkou v ústech, oblíbená to figurka cyklistů a lidí na procházkách, kteří se u něj zastavují při cestě podél řeky od Žatce směrem na Stroupeč, hlídá svůj revír ze svého pozorovacího stanoviště na vrbě každou sezónu už snad skoro dvacet let. Ale pozor – jenom vždy od jara do podzimu. „Na zimu putoval vždy do chalupy a musel sedět ve sprše,“ směje se jeho bývalá majitelka Vlaďka Umlaufová, která tradici s vodníkem na místě vytvořila. Ta se později ze Žatecka odstěhovala a i její zahrádku u řeky u Stroupče už převzal nový vlastník, ale obliba hastrmánka v lokalitě je tak velká, že i nový majitel se rozhodl jeho tradici zachovat a vodník na vrbě na břehu Ohře pořád sedí i v dalších „turistických sezónách“ včetně i té letošní.

Vodníků bylo dokonce několik

„Zahradu u Ohře jsme měli od roku 2003, a co si vzpomínám, vodník tak za našeho působení seděl rok co rok na větvi nad řekou nejméně deset let. Přesný rok jeho premiéry už si ani nepamatuji. Měli jsme jich postupně dokonce víc. Prvního někdo rozbil, druhý časem trochu sešel… Lidé si ho oblíbili. Jeden rok jsme kupovali dalšího i po přáních několika kolemjdoucích nebo cyklistů, kteří vždy hned na jaře u nás brzdili a přes plot se ptali – Kdepak je vodník? Už je hezky, kdy už bude venku?“ vzpomíná Vlaďka Umlaufová na dotaz naší redakce.

Zahrádka podle něj dostala i své jméno

K vodníkovi postupně přibyly na vrbu ještě také keramické rybky a menší soška Rusalky. Kousíček od jeho „pozorovatelny“ je i pěkná lavička s posezením a hezkým výhledem do přírody u šumící řeky, takže pro výletníky a také rodiny s dětmi je to zajímavé a příjemné místo. „Nakonec jsme i naši zahrádku pojmenovali názvem U vodníka, cedulku se jménem jsme vyvěsili i na plot,“ vypráví Vlaďka Umlaufová.

Pán vylezl z řeky a ptal se, jestli nevíme o nějaké zahrádce v okolí na prodej. Nakonec dostal tu naši

Ovšem život přináší různé změny, a tak hastrmanská zahrádka už teď má jiné majitele a paní Vlaďka již několik let ani nebydlí na Žatecku, přestěhovala se do jiného okresu – na Mělnicko. „Už to jsou tři roky. V srpnu 2020 jsme zahradu prodali pánovi, který pravidelně jezdil na Ohři na ryby z větší vzdálenosti. Jednou vylezl z řeky, ještě celý mokrý v rybářském úboru, a ptal se nás, jestli nevíme o něčem v okolí, o nějaké zahrádce s chatičkou u řeky na prodej. Když jsem mu řekla, že má štěstí, že na prodej je zrovna ta naše, tak byl úplně v šoku – a za měsíc už byl novým majitelem. Nový šéf se zavázal, že bude tradici vodníka ctít a že dokud strom pod ním sám nepadne, tak tam hastrmánek bude sedět. Pro nás tím pádem už nebylo co řešit,“ směje se Vlaďka Umlaufová.

Vodník dělá radost výletníkům

Aktuálně bydlí v domku nedaleko Mělníka, pečuje o vnoučata a rozmanité prvky tvorby, ručních prací i třeba pohádkových postav má ráda dál. Vyrábí například šperky, ozdoby z korálků, keramiku, do nichž vkládá různé motivy. A vodník na Ohři, kterého před lety „vymyslela“, dál dělá radost dětem, rodinám i cyklistům na výletech u řeky na Žatecku.

ČTĚTE TAKÉ: Statečný bojovník Sámo, chytrá sova, lišácký Stromovous. Vrchol Rubínu ozdobily nové zajímavé sochy

ČTĚTE TAKÉ: Nádherná lípa u Nepomyšle: stala se hvězdou reklamy na minerálku a českou přírodu

ČTĚTE TAKÉ: Bečov, Kraslice, Postoloprty. Lidé mají radost, že se jejich město dostalo na plechovku světoznámého nápoje

(na snímcích: vodník na Žatecku – oblíbený patron výletníků při cestě směrem ke Stroupči. Dole je stejné místo v zimě, tehdy zrovna pravděpodobně seděl v chatě ve sprše. Foto Libor Želinský)