Nádherná lípa u Nepomyšle: stala se hvězdou reklamy na minerálku a českou přírodu

Nepomyšl, Podbořansko – Výšku má úctyhodných sedmnáct metrů, stáří přibližně 250 let. Pamatuje doby, kdy ještě po krajině nejezdilo ani jedno auto a jediným dopravním prostředkem byl kůň s vozkou, anebo vlastní nohy. Nádherná košatá lípa se tyčí k nebi na kopečku jen malý kousek jižně od Nepomyšle, je oblíbeným cílem výletů do přírody a letos se nově stala i „filmovou hvězdou“, protože díky kráse stromu i jeho okolí si lípu vybrali tvůrci do reklamního videa, symbolizujícího půvaby české přírody a krajiny.

Minerálka ve staletích

Klip natočili filmaři pro společnost Kofola, která vyrábí i minerálky Ondrášovka. Právě tuto minerální vodu video propaguje, klip je nazvaný Minerální voda Ondrášovka ve staletích. Tvůrci klip natočili minulý rok a hotové video se vysílá od letošního jara, publikováno bylo také na internetu. Videoklip o délce necelé jedné minuty si můžete prohlédnout ZDE.

Spojení s českou přírodou a krajinou

Ondrášovka ve svých reklamách dlouhodobě klade důraz na spojení s českou přírodou, pěknou krajinou a zdravým životním prostředím. Firma však přírodu nevyužívá pouze ke zobrazování, ale zároveň i aktivně podporuje její ochranu a rozvoj. Spolupracuje s Nadací partnerství při péči o stromy i populárně přírodopisné anketě Strom roku. Na Moravě, kde sídlí, se podílí na několika projektech směřujících k revitalizaci krajiny. Lípa v Nepomyšli se v minulosti dostala mezi finalisty uvedené ankety a možná i díky tomu byla později vybrána také pro „krátký filmový minipříběh“.

Pověst o šibenici, dnes krásný klid a ticho

Lípa srdčitá v Nepomyšli je chráněná státem. Obvod kmene má asi 3,5 metru. Z minulosti je s ní spojeno i několik neověřených pověstí, například i o šibenici, v současnosti mohutný strom na kopci, pěkně viditelný už z dálky, vyniká svým klidem a přirozenou krásou. Láká turisty a výletníky k zajímavému pohledu a zážitku v přírodě Podbořanska. „Vydali jsme se k ní spolu s dalšími turisty na konci května. Stálo to za to, byl to pěkný výlet a zážitek. Je to určitě jedna z nejkrásnějších lip jak tady na Doupovsku, tak i v celé České republice,“ uvedla Markéta Petrová, předsedkyně Klubu českých turistů, pobočky Barokní Valeč.

ČTĚTE TAKÉ: Kam na poutavý výlet? Oblík se dostal mezi padesát tipů na nejzajímavější místa v ČR

ČTĚTE TAKÉ: Polská televize natočila příspěvky, lákající k návštěvě Loun i Žatce

ČTĚTE TAKÉ: Mikulášův chrám, staré domky, Středohoří. Krásný obraz Loun, a přitom jste ve Francii

(na snímcích: majestátní chráněná lípa v krajině u Nepomyšle a úplně dole její role v reklamním videu. Foto Markéta Petrová /2/, Tomáš Špalek /1/ a Ondrášovka)