Velká sláva v muzeu v Lounech: skoro po třech letech znovu otevře svou opravenou hlavní budovu

Louny – Skoro po třech letech dostanou zájemci o historii, kulturu a další zajímavosti regionu nyní šanci znovu se podívat do hlavní budovy Oblastního muzea v Lounech. Památkový historický dům Sokolů z Mor v Pivovarské ulici byl v rekonstrukci. Pro veřejnost byl uzavřen od října 2019. Teď ho muzeum znovu otevře tento pátek (24.6.) a k významnému dni připravilo pro návštěvníky hned dvojitou porci vernisáží nových výstav.

Rekonstrukce stála kolem 25 milionů korun

„Pro nás je to určitě hlavní událost celé muzejní sezóny. Konečně jsme se dočkali a můžeme otevřít pěkně opravenou naši hlavní výstavní budovu,“ uvedl Jiří Matyáš, ředitel Oblastního muzea Louny. Rekonstrukce probíhala od podzimu 2019, investorem byl Ústecký kraj, který je zřizovatelem muzea. Náklady se pohybovaly kolem 25 milionů korun.

Jedna výstava je o pravěku a druhá ukáže Lounsko na fotkách před sto lety

Návštěvníci se mohou těšit jak na prohlídky opravené památkové budovy, tak na zahájení dvou nových výstav v jejích prostorách. Program ke znovuotevření muzea v hlavní budově a k oběma výstavám je připraven na pátek i na sobotu (24. a 25. 6.). „Slavnostní otevření opraveného sídla muzea plánujeme na pátek od 17 hodin. Slavnost bude spojena s vernisáží dvou výstav. Jedna má název Pravěk Lounska a druhá Ztracený svět na fotografiích Karla Goszlera aneb Lounsko a turistika před 100 lety,“ popsal Jiří Matyáš.

Autor dávných fotek bude uveden do Síně slávy české turistiky

Program bude pokračovat i v sobotu 25. 6. Tento den bude opravený dům Sokolů z Mor, hlavní budova muzea, pro všechny návštěvníky otevřen bez placení vstupného. Autoři obou uvedených výstav budou na místě připraveni a pro zájemce uspořádají celkem čtyři komentované prohlídky. Karel Goszler, vášnivý turista, fotograf a autor snímků z regionu Loun a Středohoří z doby přibližně před sto lety, bude v pátek uveden do Síně slávy české turistiky; slavnostní akt zajistí funkcionáři Klubu českých turistů (KČT). Zájemci o ještě starší dějiny a výstavu o pravěku v regionu Lounska si budou moci koupit také knihu nazvanou Pravěk Lounska od Petra Nováka, který je i spoluautorem zmíněné výstavy.

(na snímku nahoře: Pivovarská ulice v Lounech s muzeem ještě před rekonstrukcí, v pozadí je věžička lounské radnice. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Létání a úžasná rodičovská péče. V Lounech je pěkná výstava o ptácích a jejich hnízdech

ČTĚTE TAKÉ: Socha z Velikonočního ostrova, křišťálová lebka. Zajímavá výstava na Novém Hradě nabízí světové záhady

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: Roztrhané šaty, celá od bahna, vlasy plné chrastí. Ale přežila jsem, děkuji Bohu. Lidé vzpomínali na katastrofu na Blšance