Létání a úžasná rodičovská péče. V Lounech začne výstava o ptácích a jejich hnízdech

Louny – Pokud máte rádi ptáky, jejich svět a úžasné schopnosti, tedy nejen létání, ale například i rodičovskou péči, nenechte si ujít zajímavou výstavu v Oblastním muzeu v Lounech. Začíná už za dva dny (3. 5.) a má název Ptačí stavitelé. Autorem je dlouholetý odborník, ornitolog Jaroslav Bažant z Mostu, který má celoživotní lásku k ptačí říši jakoby symbolicky zakódovanou už ve svém příjmení.

Lidé obdivují ptáky odnepaměti

„Svět ptáků láká lidskou zvídavost odnepaměti. Obdivujeme jejich schopnost létat, zajímavé tvary, pestré zbarvení, stejně tak i vytrvalou a obětavou rodičovskou péči u většiny druhů. Ta je těsně spjata se stavbou a využíváním hnízd. A právě hnízdům je naše výstava věnována, každý druh ptáka má své typické hnízdo, typické lokality i typické postupy při stavbě,“ popsal Jaroslav Bažant, autor výstavy, který pracuje jako zoolog – ornitolog Oblastního muzea a galerie v Mostě.

Návštěvníci mohou vidět zhruba tři desítky hnízd

Výstava byla minulý rok přístupná pro veřejnost právě v Mostě, předtím také v Litvínově, nyní budou mít možnost prohlédnout si zajímavé exponáty také zájemci v Lounech. „V rámci výstavy mohou lidé vidět přibližně tři desítky hnízd především zpěvných ptáků, kteří je každé jaro staví znovu a znovu, aby přivedli na svět další generaci. Součástí výstavy je i mnoho fotografií a dalších zajímavých informací souvisejících s hnízděním ptáků a se stavbou jejich domovů,“ informoval Jiří Matyáš, ředitel Oblastního muzea Louny.

Výstava v Lounech potrvá od května do července

Výstava v Lounech začne v úterý 3. května od 17 hodin, úvodní vernisáž doplní komentovaná prohlídka, zajímavé informace návštěvníkům podá právě autor Jaroslav Bažant. Muzeum v Lounech je otevřeno každý den kromě pondělí, výstava Ptačí stavitelé pak bude zájemcům k dispozici až do konce července.

(ilustrační foto nahoře: čáp hledá místo ke stavbě hnízda. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Skvělá duševní hygiena, nádherný klid v přírodě, říká žatecký voják, který rád fotí ptáky u Ohře

ČTĚTE TAKÉ: Noční úder vody: zahynulo více než tři sta lidí. Katastrofě na Blšance se věnuje neobvyklá výstava v muzeu

ČTĚTE TAKÉ: Čtyři sta vrcholků Středohoří. Nadšenec ze Žatce chce časem vystoupit na všechny