V Žatci se znovu řeší možnost zavést placené parkování v celém centru města. Dopravní komise ovšem tuto myšlenku nedoporučila

Žatec – V Žatci se znovu řeší otázka možnosti zavedení placeného parkování formou automatů při stání vozidel na celé ploše náměstí Svobody, stejně tak i v okolních ulicích a uličkách v městské památkové rezervaci. Pravidla pro toto parkování se v posledních letech čas od času pořád opakovaně mění, někdy bylo za parkování nutné platit, jindy zase bylo zastavení na náměstí bezplatné. V současnosti tematiku řeší rada města, která nastoupila před půl rokem po loňských podzimních komunálních volbách, ve spolupráci s dopravní komisí, jejíž členové v novém volebním období poprvé jednali letos v březnu.

Dopravní komise celoplošné placené parkování v centru nedoporučila

Aktuálně je parkování osobních aut na náměstí Svobody bezplatné s výjimkou jen několika menších ploch, kde je v provozu automat. Rada města ovšem na začátku letošního jara uložila dopravní komisi, aby vymyslela a navrhla systém, na jehož základě by bylo zavedeno placené parkování jak na náměstí Svobody, tak i v celém centru města. Dopravní komise se tématem zabývala na konci března a po delším jednání schválila závěr, že plošné zavedení placeného parkování na náměstí Svobody i v širším historickém centru nedoporučuje.

Podle komise by se mohlo nově platit jen za stání aut v malé uličce přímo uprostřed náměstí

„Dopravní komise nepovažuje problematiku parkování v centru města za natolik problematickou, aby bylo nutné regulovat parkování jeho plošným zpoplatněním. Zpoplatněním celého centra města dojde pouze k vytlačení vozidel do okolních ulic. Dopravní komise tedy nedoporučuje radě města zpoplatňovat parkování v centru města. Doporučuje jen zpoplatnit krátkou propojku ve středu náměstí Svobody,“ uvedl předseda dopravní komise Miroslav Rusiňák v dokumentaci se zápisem z jednání komise. Pro tento závěr hlasovali čtyři z celkových pěti členů komise, pátý byl z jednání daný den omluven.

Propojka „od Hada“ ke knihovně

Dopravní komise tedy zatím je proti myšlenkám na zavádění placeného parkování v celém centru města. Jediným místem, kde by proti současnosti mělo ještě přibýt placené parkování, je krátká úzká spojovací „ulička“ vedoucí napříč zhruba v polovině plochy náměstí, která míří jako pomyslná přímka od Nádražních schodů a z Jiráskovy ulice směrem ke knihovně a do Libočanské branky.

Rozhodovat bude rada města nebo celé zastupitelstvo

Dopravní komise ovšem nemá finální rozhodovací pravomoc a je zřízena spolu s dalšími komisemi jen jako poradní orgán městské rady. Rozhodovat o změnách tohoto typu mohou členové rady města nebo následně i členové celého zastupitelstva. Rada města doporučení své dopravní komise tento týden na své schůzi jen „vzala na vědomí“ a podrobněji se k otázce možného zavedení placeného parkování v historickém centru dál nevyjádřila. Tématem se však bude vedení města v průběhu jara i dalších měsíců ještě určitě dál zabývat.

Město potvrdilo nákup tří nových parkovacích automatů

Rada města Žatce tento týden také potvrdila nákup tří nových parkovacích automatů za celkovou cenu 539 tisíc korun, o jejichž pořízení radní (ještě v minulém složení před volbami) rozhodli loni v červnu. „Tyto automaty nahradí tři z přístrojů, u nichž v poslední době nejvíc dochází k poruchovosti,“ vysvětlila už loni v létě na dotaz naší redakce Renata Sedláková, vedoucí finančního odboru Městského úřadu Žatec. Aktuálně je na celém území města Žatce v provozu sedm parkovacích automatů, za parkování se platí na vymezených plochách například na Kruhovém náměstí, u polikliniky, u hlavní pošty, na Smetanově náměstí a i dalších místech.

(ilustrační foto nahoře: náměstí Svobody s auty. Foto Městský úřad Žatec)

ČTĚTE TAKÉ: Město vymění tři parkovací automaty v Žatci, se kterými jsou největší problémy kvůli poruchám

ČTĚTE TAKÉ: Fasáda i hvězdy zlatě září ve večerním slunci. V Žatci skončila významná událost – oprava a proměna synagogy

ČTĚTE TAKÉ: V Husově ulici u muzea se pomalu dokončují nové bytové domy. Do léta bude 38 nových bytů, v přízemí i obchody či kanceláře