Jak se bude jmenovat nová podbořanská ulice? Svůj návrh městu poslalo 138 lidí

Podbořany – Sto třicet osm lidí se zapojilo do ankety, kterou v únoru vyhlásila podbořanská radnice, a poslali své tipy, jak by se mohla jmenovat nově vznikající ulice v Podbořanech ve čtvrti Malá osada poblíž koupaliště. K dalšímu výběru „postoupilo“ ovšem jen 118 návrhů pro nový název, protože některé tipy se opakovaly víckrát v námětech od různých lidí a několik dalších bylo zase vyřazeno, protože obsahovaly vulgární slova a pravděpodobně je tedy poslali nějací „vtipálci“, kteří s tím, že by takové jméno mělo být vybráno, určitě ani nepočítali.

Čtrnáct variant se opakovalo víckrát

Na dotaz naší redakce o tom informovala Martina Bláhová, vedoucí odboru investic Městského úřadu Podbořany. „Anketa měla pro občany uzávěrku na konci března. Celkem své tipy poslalo 138 lidí. Čtrnáct variant jmen se opakovalo dvakrát nebo i víckrát. Několik návrhů jsme vyřadili kvůli použití vulgarit,“ shrnula pro naši redakci Martina Bláhová.

Co lidé navrhli nejčastěji

Jaké byly nejčastější názvy, které lidé navrhovali? „Mohu na to odpovědět třeba takto – uvedu jména, která se v návrzích alespoň jednou zopakovala. Takové návrhy jsou Polní, Zvonková, Ve svahu, Jany Králové, Slunná, Slunečná, Očihovská, Na pláni, Malá osada, Krásná vyhlídka, Konečná, Brixenská, Mezi zdmi a Nová,“ vyjmenovala některé návrhy Martina Bláhová.

Defiinitivní rozhodnutí by mělo učinit zastupitelstvo v červnu

Jaký bude teď postup dál? Anketa skončila, teď se bude došlými návrhy zabývat komise pro rozvoj města. Ta vypracuje hodnocení a vybere z návrhů dva názvy, které považuje za nejvhodnější a nejzdařilejší. Svou závěrečnou zprávu s vyhodnocením a uvedenými dvěma „top“ návrhy podle svého výběru předá k dalšímu rozhodování radě města. Radní se ovšem nemusí držet žádného doporučení, k dispozici budou mít stejně tak i oni přehled všech návrhů od lidí. Následně rada města učiní nějaké své rozhodnutí a doporučení pro zastupitelstvo města. Zastupitelé by pak měli definitivně rozhodnout o novém jménu pro novou ulici na schůzi letos 7. června. Zastupitelé se rovněž mohou, ale také nemusí řídit žádným doporučením. K novému jménu pro ulici musí při hlasování dát souhlas nadpoloviční většina členů zastupitelstva.

V Podbořanech je nyní 52 pojmenovaných ulic

Název pro nově vznikající ulici hledá město Podbořany přibližně od února. Tehdy rada města rozhodla zapojit do vymýšlení občany formou veřejné ankety. V Podbořanech nyní žije kolem 6 000 obyvatel a ve městě je zapsáno celkem 52 pojmenovaných ulic, vyplývá z údajů na serveru streetdir.cz. V celé České republice se v současnosti vyskytuje přibližně 80 tisíc variant pro používané názvy ulic, uvádí Wikipedie, internetová encyklopedie. Nejde o celkový počet ulic, ale o přibližný počet názvů, protože mnohá jména se opakují ve více různých městech. Podle Wikipedie je nejčastějším názvem pro ulici v ČR jméno Zahradní (vyskytuje se zhruba v 700 městech a obcích), následuje Krátká a Nádražní. Z historických osobností, podle nichž dostávají často jména i ulice, jsou „nejoblíbenější“ J. A. Komenský a Jan Hus (podle každého z nich se v ČR jmenuje necelých 500 ulic). Jaké bude nové jméno v Podbořanech, to bychom se měli dozvědět v červnu.

(ilustrační foto nahoře: aukro.cz)

ČTĚTE TAKÉ: V Podbořanech se vytváří nová ulice. Jak se bude jmenovat? Svůj nápad může přinést nebo poslat každý z obyvatel

ČTĚTE TAKÉ: Ulička v Lounech už nebude Bezejmenná. Měla by dostat nový název – U Synagogy

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: blesk prásknul do věže v Podbořanech. Tři muži zemřeli, další byli zraněni