Ročov bude v sobotu slavit 670 let od založení. Lidé se mohou těšit na celodenní skvělý program

Ročov – Král Karel IV. v roce 1352 měl udělit svolení založit nové městečko na severozápadě Čech na vysokém hřebenu na kopci nad tehdejší tvrzí v Dolním Ročově, kde je dnes monumentální starý klášter. Svolení od slavného krále dostal šlechtic Albrecht z Kolovrat a k výstavbě osady hned poté skutečně velmi rychle došlo. Městys Ročov se úspěšně rozvíjí i v dnešní době, a právě tento týden bude slavit 670 let od svého založení, v němž „měl prsty“ i náš nejslavnější český král, s jehož dobou a jménem je spojena třeba i stavba Karlova mostu nebo založení Karlovy univerzity.

Výstřel z historického děla

Oslava výročí je připravena na tuto sobotu, 25. června. Bohatý program začíná už v 9 hodin ráno a potrvá až do pozdního večera, před 23. hodinou ho ukončí ohnivá show. Dopoledne bude patřit prezentaci ročovských spolků a sdružení, například hasičů, střelců, fotbalistů, myslivců, Spolku za obnovu Ročova a mnoha dalších. Své dovednosti předvedou i děti ze základní i z mateřské školy. U parku v centru obce si lidé budou moci prohlédnout historická vozidla, na počest založení městečka zazní také výstřely z historického děla.

Čestné občanství pro mistryni světa Adélu

Odpolední blok programu začne ve 13 hodin. „Obcí projde průvod, položíme květiny k pomníku obětem válek, ve 14 hodin oficiálně přivítám pozvané hosty i všechny další návštěvníky,“ uvedl starosta Ročova Vojtěch Václav Pour. Starosta také předá čestné občanství městyse Ročova úspěšné mladé sportovkyni Adéle Citové, která v Ročově bydlí a trénuje v Lounech. Je jí teprve 22 let, ale už dokázala vyhrát dva tituly mistryně světa a jeden titul mistryně Evropy ve sportovním aerobiku.

Nový znak si mohou návštěvníci odnést domů na památku

Program s bohatou zábavou v sokolovně i jejím nejbližším okolí pak bude pokračovat celé odpoledne až do večera, součástí je hudba, historická auta, výstava obrazů, vystoupení šermířů i třeba představení nového znaku, k jehož používání městys Ročov letos dostal oprávnění od Poslanecké sněmovny. Znak si budou moci lidé v případě zájmu na památku odnést i domů, protože při oslavách si budou moci koupit nové upomínkové předměty s novým symbolem, které obec pro návštěvníky připravila.

Zábava pod širým nebem a ohňová show

Oslavy ukončí večerní zábava se skupinou Golf pod širým nebem a pak ohnivá show. „Přijďte oslavit spolu s námi úžasné výročí naší obce! Těšíme se na všechny návštěvníky!“ vzkázal starosta.

(na snímku nahoře: kostel v Horním Ročově, jeden z hlavních symbolů městečka. Ročov v sobotu oslaví 670 let od založení. Foto Městys Ročov)

ČTĚTE TAKÉ: Městys Ročov začne používat nový znak. K současné orlici přibude hodně zlaté barvy

ČTĚTE TAKÉ: Školka v Ročově završila 40 let. Výročí připomněla nová pamětní cedule

ČTĚTE TAKÉ: Škola v Ročově oslavila 125 let. Dětí nemá mnoho, ale vždy dokázala udržet provoz