Pod hradbami budou nové chodníky, lampy i stromy v parcích. Město zahájilo řízení, práce začnou asi příští rok

Žatec – V Žatci se blíží první etapa plánované rekonstrukce městských hradeb, respektive procházkových cestiček v parčících a dalších prvků na svazích kolem nich. Jako první na řadu přijde západní část hradeb, což je prostor přibližně pod knihovnou, Libočanskou brankou, Dvořákovou ulicí, husitskou baštou a divadlem. Investorem bude město Žatec a stavební úřad radnice nyní na konci června zahájil tzv. společné řízení směřující k budoucím stavebním úpravám ve veřejném prostoru.

Hlavní pěší stezka pod západní částí je dlouhá necelých 700 metrů

Součástí připravované rekonstrukce budou nově opravené chodníky, nový mobiliář (to jsou lavičky, odpadkové koše aj.), zpevněné opěrné zídky, nové veřejné osvětlení a také parkové úpravy včetně odborných zásahů do zeleně. Některé staré a nemocné stromy budou vykáceny, jiné dřeviny experti zase vysadí. „Hlavní pěší stezka v prostoru pod západní částí hradeb má délku 675 metrů. Z ní vycházejí i některé další boční chodníky a všechny tyto komunikace pro pěší budou opraveny,“ popsal v dokumentaci Lukáš Bizoň ze stavebního úřadu Městského úřadu Žatec.

Kolem celých hradeb má v budoucnu vést jedna propojená okružní trasa

Na první etapu prací na vylepšení městských hradeb později navážou další. V budoucnu mají být podle představ města i architektů celé městské hradby, které obklopují historické jádro starého města s městskou památkovou rezervací, „obemknuty“ celistvou propojenou jednotnou okružní trasou pro pěší turisty a návštěvníky města, ale samozřejmě i pro jeho domácí obyvatele.

Revitalizace bude stát několik milionů

Po současném společném řízení bude následovat hledání dodavatelských firem pro stavební a dendrologické práce, žádost o stavební povolení a další podobné kroky. Z výběrového řízení (dnes se používá termín veřejná soutěž) na dodavatelskou firmu vzejde i přesnější částka za chystanou rekonstrukci. Náklady budou určitě několik milionů korun. Práce pod západní částí hradeb by mohly začít zřejmě v příštím roce. Ještě je bude muset potvrdit také zastupitelstvo města.

ČTĚTE TAKÉ: Nová sportovní hala v Žatci: takhle by mohla vypadat. Porota jako nejlepší určila návrh ze Španělska

ČTĚTE TAKÉ: Hřiště pro děti, terasa ze tří stran, lodičky u řeky. Takhle může vypadat oblíbená restaurace Chaloupka u Ohře v Žatci

ČTĚTE TAKÉ: Vysoké topoly i obrovské pařezy už jsou pryč. Teď na nábřeží u Ohře v Žatci poblíž sportovní haly porostou nové menší stromky

(na snímcích: městské hradby a za nimi památky v Žatci při pohledu od západu. Právě v prostoru pod nimi začnou příští rok opravy. Foto Libor Želinský)