Vysoké topoly i obrovské pařezy už jsou pryč. Teď u Ohře v Žatci porostou nové menší stromky

Žatec – Tam, kde ještě loni na podzim se tyčily k nebi koruny vysokých, ale už starých a křehkých topolů, se nyní od května vyjímají nové, čerstvě zasazené zhruba třímetrové stromky. V odpočinkové zóně u cyklostezky na pravém břehu Ohře v Žatci, v úseku mezi zimovištěm vodního ptactva a jezem nad sportovní halou, odborní pracovníci vysadili patnáct stromků, jež nahradily dřívějších pět pokácených topolů, které již byly ve zhoršeném zdravotním stavu.

Buky a javory babyky

Město nechalo při náhradní výsadbě do lokality umístit jiné druhy stromů, například buky nebo javory babyky. Celkem je v pásu od zimoviště k jezu nyní patnáct nově vysazených dřevin. První nové stromky jsou už přímo na zimovišti na „hlavní krmící ploše“, kam lidé s dětmi chodí za kachnami a labutěmi, další pak pokračují podél břehu až těsně nad jez.

S velkými pařezy si poradily frézy

Po původních masivních topolech už nezbylo vůbec nic. Rizikové kácení začalo loni v prosinci a trvalo několik dní. Odborníci odřezávali větve a pak i části mohutných kmenů odshora, bylo potřeba dodržet řadu bezpečnostních opatření. Potom několik měsíců přes zimu zůstaly v zemi po topolech ještě obrovské pařezy, ale i s těmi si nyní na jaře dokázali dendrologové a jejich pomocníci poradit a zbytky stromů odfrézovali. Jámy po pařezech srovnala s terénem hromada pilin a štěpky.

Celkem bylo na jaře na různých místech města vysazeno přes 80 stromů

Není to přitom jediné místo, kde žatecká radnice v průběhu letošního jara nechala vysadit nové stromky. Ty přibyly třeba i na opačném břehu Ohře, „hned naproti“ přes řeku, ale i jinde. „Celkem bylo nyní v různých lokalitách Žatce vysazeno 85 stromů. Kromě řeky jsou nové stromky také například v městském parku nebo v aleji na východním okraji areálu hřbitova poblíž ulice K Perči,“ uvedl Tomáš Kassal, tiskový pracovník města Žatce. „Další výsadba nových stromků ve městě bude pokračovat zase na podzim,“ dodala Martina Mrázková z městského úřadu z úseku péče o zeleň.

ČTĚTE TAKÉ: Z vysokých topolů zbyly pahýly. Město zahájilo složité kácení u řeky nad jezem v Žatci

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Duby, javory, lípy. Na břehu Ohře jsme pomáhali vysadit desítky stromů

ČTĚTE TAKÉ: Musíme postavit ještě tři sta sáhů a půl střevíce. Povodňová hráz se budovala dva roky. Vydržela dodnes

(na snímcích: nově vysazené stromky na pravém břehu u cyklostezky v Žatci. Snímek úplně dole: stejná lokalita ještě při kácení topolů loni v prosinci. Foto Libor Želinský)