FOTO: Duby, javory, lípy. Na břehu Ohře v Postoloprtech přibývají desítky stromů
Postoloprty, Žatec – Z řeky stoupá pára, nad poli se válí hustá podzimní mlha. Ještě nebylo ani osm ráno, ale na břehu Ohře už je rušno. Na pobřežní stezce pod historickým mostem u zámku v Postoloprtech pomaličku jezdí dodávka a pracovníci z ní vykládají desítky asi metr a půl vysokých sazenic stromků. Všech skoro padesát hned během dopoledne už bude upevněno v zemi, aby tam zakořenily a vylepšily rozlehlou a u lidí oblíbenou přírodní lokalitu v okolí města.
Rýč, sekera, laťky...
„Vykopu díry, sundám z kořenů plastový květináč, sazenici dám do jámy a díru zase zahrnu hlínou,“ popisuje mi s úsměvem svůj postup Jiří Vykouk (59), pracovník Povodí Ohře ze střediska v Žatci. Kromě rýče používá také sekeru – tupým koncem zatlouká dřevěné kůly jako oporu pro stromky, ostrý zase může použít na vytvoření špičky, aby lať lépe „lezla“ do země. „U Povodí Ohře pracuji už dvacet let. Poslední roky je mojí hlavní činností právě vysazování a další následná péče o dřeviny na březích,“ vysvětluje muž v holínkách, kšiltovce a modrém pracovním úboru.
Péče při růstu je těžší než vysazení
Právě péče o stromy a keře, následující až poté, kdy dřeviny zakoření a trochu poporostou, je podle něj možná ještě i trochu složitější než samotné vysazení. „Když je parné a suché léto, což poslední roky bývá vlastně pořád, musí se mladé stromky zalévat, jinak by nepřežily. Hodně problémů dělají také zvířata, ale s nimi i lidé – někteří kradou opěrné latě, jiní mladou sazenici rovnou zničí, například ji přelomí a stromek uhyne,“ říká Jiří Vykouk.
Na mladé stromky dohlíží správce pět let
„O stromky je potřeba pečovat minimálně pět let po vysazení – až potom zmohutní a dosáhnou takové velikosti a pevnosti, že už péči od lidí nepotřebují. Musí se chránit proti okusování zvěře, v suchém období pravidelně zalévat, dokonce i přihnojovat. Důležité je také kontrolovat opěrné kůly, a pokud jsou poškozené, hned je opravit nebo vyměnit. Když správce při kontrole zjistí uhynulou sazenici stromku, také ji pak nahradí novou živou dřevinou,“ doplnila Marie Hakalová, zástupkyně vedoucího žateckého střediska Povodí Ohře.
Duby, javory, lípy, jeřáby…
V den naší návštěvy v závěru října vysadili pracovníci Povodí Ohře na břehu u Postoloprt 47 stromů a 14 keřů. Celkem to v tomto roce a v této lokalitě od jara bylo už přes 150 kusů dřevin. Například jde o duby, javory, vrby, lípy, jeřáby. „Všechny sazenice přivážíme z Lesní školky Drmaly u Chomutova, se kterou náš podnik dlouhodobě spolupracuje,“ uvedla Marie Hakalová.
Po topolech zbyly jen široké pařezy
Nové keře a stromky většinou putují do hlíny na březích jako náhrada za staré stromy, které už mají za sebou desítky let života, bývají přestárlé a ve špatném zdravotním stavu. Například topoly ve vyšším věku jsou i nebezpečné, protože jejich dřevo je velmi křehké, často se u nich lámou i velké kusy větví a padají dolů, což ohrožuje lidi pod nimi na procházkách a podobně. Právě v Postoloprtech Povodí Ohře jako správce toku v posledních letech po prověrkách porostů nechalo vykácet několik vzrostlých přestárlých topolů. U řeky po nich dnes zbyly jen široké pařezy s velkými dutinami uvnitř, které ukazují rozsah vyhnilého dřeva, jaký v nemocných stromech byl. Místo po topolech teď postupně zaujmou nově vysázené stromy.
(na snímcích: Jiří Vykouk z Povodí Ohře sází stromky u řeky v Postoloprtech. Foto Libor Želinský)