V domově seniorů se nakazilo už přes šedesát lidí, v celém městě jich je stovka

Podbořany – Dalších devět nových případů lidí nakažených virem Covid-19 zjistili tento týden hygienici v Domově pro seniory v Podbořanech. Celkem v tomto domově od poloviny října, kdy nákaza propukla, tak mělo pozitivní test na Covid už více než šedesát lidí – 39 klientů a 25 zaměstnanců.

Dobrou zprávou je, že u nikoho z obyvatel domova ani jeho pracovníků neměla nemoc závažný průběh, všichni postižení mají lehčí příznaky. „Průběh onemocnění všech byl příznivý. Sedmnáct klientů, u nichž byla nákaza zjištěna při prvním testování, v současnosti již je zcela bez potíží a příznaků a po rozhodnutí hygieniků a zdravotníků mohli ukončit karanténu,“ uvedl ředitel Domova pro seniory Podbořany Kamil Hajný.

V domově pomáhá dvanáct vojáků

Do karantény musela kvůli rozšíření koronaviru i značná část personálu a v podbořanském domově tak od pondělí kvůli mimořádné situaci s péčí o klienty pomáhají i vojáci z Armády ČR – ze žatecké posádky. „Je tu dvanáct vojáků, hodně nám pomáhají, jsme rádi, že je tady máme. Spolupracujeme s krajskou hygienickou stanicí, dodržujeme bezpečnostní předpisy, všem obyvatelům poskytujeme veškerou potřebnou péči,“ sdělil Kamil Hajný. O prvních krizových dnech v podbořanském Domově pro seniory jsme psali ZDE.

Uzavřená je i školka Bratří Čapků

V Podbořanech je v současnosti celkem kolem stovky lidí, nakažených koronavirem, sdělil tajemník městského úřadu Martin Gutzer. Jeden člověk ve městě podle něj v souvislosti s Covid-19 bohužel zemřel. „Byl to člověk ve vyšším věku, nepatřil ale mezi obyvatele Domova seniorů,“ upřesnil tajemník. Pozitivní testy měli někteří zaměstnanci Mateřské školy Bratří Čapků, a tak je tato školka z bezpečnostních důvodů kvůli karanténě nyní už týden uzavřena. Na radnici v Podbořanech měli pozitivní test zatím čtyři zaměstnanci, z nich dva jsou aktuálně v karanténě, dva už se vyléčili. Městský úřad pro veřejnost zůstává otevřený, ale v trochu omezeném režimu.

(Ilustrační foto nahoře: pixabay.com)