Ze zimního stadionu zmizel led, z nové plavecké haly zase voda. I tohle dokáže koronavirus

Louny – V nově postavené plavecké hale v Lounech se z bazénu vypouštějí statisíce litrů vody, na zimním stadionu jeho správci zase nechávají roztát nedávno vytvořenou ledovou plochu. I tohle jsou důsledky neobvyklé situace, kterou způsobila aktuální podzimní koronavirová krize v ČR včetně okresu Louny.

Důvodem je snaha ušetřit náklady

„Po poradě s vedoucími městských organizací jsme rozhodli o tom, že necháme vypustit plavecký bazén i rozpustit led na zimním stadionu,“ potvrdil na dotaz naší redakce starosta Loun Pavel Janda. „Důvodem je snaha o snížení ekonomických nákladů v obou sportovních areálech. Údržba ledové plochy i filtrace vody v bazénu samozřejmě něco stojí, jsou to nemalé peníze a rozhodli jsme se, že není rozumné tyto výdaje zatím platit, když žádní návštěvníci tam přicházet nemohou a tento stav teď vláda ještě prodloužila o dalších několik týdnů,“ upřesnil starosta.

Led se rozpouští, hala se vysouší…

Rozpouštění ledu na zimním stadionu začalo tento týden těsně před říjnovým státním svátkem. „Uklízíme, rozpouštíme ledovou plochu, budeme vysoušet celou halu. Pevně ale doufáme, že situace kolem epidemie se změní a že ještě letos budeme moci ledovou plochu pro všechny zájemce a návštěvníky znovu uvést do provozu,“ uvedl Radek Příhoda, ředitel Lounské správy sportovních areálů. Led před letošní sezonou vyrobili správci v lounské hale už na konci srpna. Během září začaly pravidelné hokejové tréninky a později i oblíbené veřejné bruslení. Od 9. října však musel být zimní stadion stejně jako další sportoviště v ČR povinně uzavřen kvůli nařízení vlády. Tento stav měl původně trvat do 3. listopadu, ale teď vláda prodloužila nouzový stav v zemi a s ním i všechny „uzavírky“ zatím minimálně do 20. listopadu.

Měsíční úspora za energie při vypuštěných bazénech je 200 tisíc

Stejné termíny a nařízení platí i pro nově postavenou plaveckou halu. Její stavba v hodnotě přes 218 milionů korun byla dokončena letos v létě, slavnostní otevření město uspořádalo 11. září. Hned měsíc potom musela hala zase zavřít. Teď byla z hlavního bazénu vypuštěna voda kvůli úspoře nákladů. „Největší bazén, pětadvacetimetrový plavecký, má objem 484 kubických metrů vody, což je skoro 500 tisíc litrů. Ten jsme vypustili v závěru října. Tři menší nádrže, tedy relaxační bazén, vířivku a kojenecký bazén, jsme vypustili už v polovině října při prvním rozhodnutí o uzavření. Měsíční úspora za energie při všech vypuštěných bazénech je 200 tisíc korun,“ upřesnila na dotaz naší redakce Andrea Kuďousková, ředitelka Lounské správy plaveckých areálů. Hlavní bazén v objektu má šest plaveckých drah a délku 25 metrů, celková plocha všech vodních prvků v areálu má výměru přes 500 čtverečných metrů, sdělila už v září Blanka Sunkovská z lounské radnice. I z toho je možné udělat si představu, jak velké množství vody ze ztichlých bazénů pár týdnů po napuštění muselo jít zase „pryč“.

(Snímek nahoře: říjnové rozpouštění ledu na Zimním stadionu Louny. Foto Lounská správa sportovních areálů)

ČTĚTE TAKÉ: První návštěvníci v nové plavecké hale. Jak se jim líbí?

ČTĚTE TAKÉ: Na zimním stadionu už je led. Zájem je velký, kurz bruslení pro děti hlásí plno

ČTĚTE TAKÉ: Zbrusu nová plavecká hala měsíc po otevření musela zase uzavřít