U Smolnice vzniknou dvě nová odpočívadla s WC, lavičkami, parkovištěm. Úřady zahájily územní řízení

Lounsko – Na nově připravované dálnici D7 Praha – Slaný – Louny – Chomutov těsně před příjezdem do Loun si řidiči osobních aut i kamionů budou moci zastavit a chvíli se protáhnout na nově vybudovaném odpočívadle v prostoru nad Chlumčany poblíž dnešní odbočky na Smolnici. Dvě odpočívky s parkovištěm, záchody, lavičkami, stoly, klidovou zónou a pravděpodobně i malými hřišti s několika herními prvky pro menší děti budou vystavěny po obou stranách dálnice. Využít je tedy budou moci posádky vozidel cestujících jak ve směru na Chomutov, tak i na Prahu.

26 osobních aut, 14 kamionů…

Krajský úřad Ústeckého kraje tento týden vydal oznámení o zahájení územního řízení k připravované stavbě obou odpočívek. Žadatelem o stavbu je Ředitelství silnic a dálnic ČR. Na každém z obou odpočívadel bude moci v jednom okamžiku parkovat až 26 osobních aut, 14 kamionů, čtyři autobusy, a dokonce i tři karavany – taková je kapacita a rozsah plánovaných parkovacích míst.

Soumrakové čidlo a náhradní výsadba

Z materiálů Ředitelství silnic a dálnic vyplývá, že na odpočívkách bude v provozu tzv. soumrakové čidlo, které bude zajišťovat automatické osvětlení či zase naopak zhasnutí světel v celém prostoru odpočívadel v závislosti na aktuálním ročním období a meteorologické situaci. Ředitelství také uvádí, že jako kompenzaci za zeleň, která bude muset být vykácena v souvislosti se stavbou obou odpočívek, zajistí náhradní výsadbu čtyřiceti stromů a tisícovky keřů na jiných místech v blízkém regionu.

Místo bude mít novou podobu za tři roky

Odpočívky se začnou stavět hned po vybudování nových pruhů vozovky a vzniku čtyřproudé dálnice u Chlumčan. Tento přibližně pětikilometrový úsek dálnice D7 by se měl začít stavět v roce 2021 a uveden do provozu podle současných informací má být roku 2023.

(Ilustrační foto nahoře: pixabay.com)