Placené parkování u bývalého kulturního domu začne pravděpodobně na konci listopadu

Louny – Pravděpodobně ke konci listopadu uvede město do provozu nový systém parkování se závorou a placením za odstavení auta při době delší než jedna hodina na parkovišti u bývalého kulturního domu v Husově ulici v Lounech, kde je nyní nové nákupní centrum. V současnosti ještě probíhá proces předávání dokumentace a technického zařízení. Město zároveň už zveřejnilo nový ceník parkovného a pravidla pro parkování v několika vymezených oblastech na celém jeho území, vše je s platností od 1. listopadu 2022. Dokument obsahuje i pravidla provozu na uvedeném parkovišti v Husově ulici.

Před rozjetím musí být ještě kolaudace

„Pro nový systém se závorou a parkovacími automaty v Husově ulici už byla zahájena přebírka, ale město ještě nedostalo kompletně všechny potřebné doklady. Proběhnout musí ještě různé technické zkoušky a hlavně také kolaudace. Bez toho město zatím nemůže parkovací zařízení převzít a provozovat. Termín rozjetí odhaduji snad ke konci listopadu,“ uvedla na dotaz naší redakce Blanka Sunkovská, vedoucí odboru dopravy Městského úřadu Louny.

První hodina parkování bude bezplatná

Zavedení placeného parkování v Husově ulici u nového nákupního centra schválila v říjnu rada města Loun ještě v dřívějším personálním složení před volbou nového starosty a dalších členů vedení města. Důvodem pro vytvoření placeného parkoviště je hlavně záměr, aby plocha sloužila především zákazníkům, kteří přijedou nakupovat do nového obchodního centra, a aby v místě tedy neparkovala třeba celý den vozidla lidí z okolního sídliště nebo i jiných blízkých oblastí, která by pak na parkovišti u nákupního centra blokovala místo. Zákazníci, pokud vyřídí své nákupy dostatečně rychle, přitom za parkování platit nebudou muset; první hodina stání totiž bude bezplatná a motoristé budou muset zaplatit až od druhé a pak i každé další hodiny parkování.

Systém se závorou a automaty bude provozovat technická správa města

Podle usnesení rady města dodá potřebné technické zařízení pro placené parkování pražská firma Lear Group, od níž ho město koupí. Systém pak bude provozovat Technická správa města Loun. První hodina parkování v Husově ulici bude pro řidiče zdarma a platit se začne, až když auto na místě stojí déle než jednu hodinu. „Druhá hodina parkování bude v této lokalitě stát 20 korun a od třetí hodiny každá další započatá hodina bude mít sazbu 30 korun,“ upřesnila Blanka Sunkovská na náš dotaz už během října.

Nově vydaný ceník upravuje placené parkování v celém městě

Tato cena je nyní už zahrnuta i v novém ceníku parkovného s platností od 1. listopadu, který na začátku listopadu zveřejnila lounská radnice. I tento dokument v říjnu schválila rada města. Husova ulice je tam definována jako místo se závorovým parkovacím systémem. Takové jsou v Lounech celkem tři, kromě místa u bývalého „kulturáku“ je to i parkoviště na Mírovém náměstí a před úřady v ulici Pod Nemocnicí. Na Mírovém náměstí je bezplatná jenom první půlhodina, potom už se platí za druhou půlhodinu 20 korun a za každou další započatou celou hodinu rovněž 20 korun. V ulici Pod Nemocnicí jsou zdarma první dvě hodiny, za třetí hodinu se platí 10 Kč a za každou další 20 Kč.

V Husově ulici bude systém platit od pondělí do neděle vždy od 8 do 18 hodin

Systém podle uvedených pravidel bude v Husově ulici uplatňován každý den od pondělí do neděle vždy od 8 do 18 hodin. Přes noc se tedy poplatek uplatňovat ani „vymáhat“ nebude. Parkování v ulici Pod Nemocnicí je zpoplatněno jen od pondělí do pátku (v tomto případě 7-17 hodin) a na Mírovém náměstí je to rovněž pondělí až pátek 8-18 hodin a dále ještě v sobotu od 8 do 12 hodin, vyplývá z nového dokumentu města.

(na snímku nahoře: parkoviště v Husově ulici v Lounech – uprostřed záběru. Budova s plochou šedou střechou je bývalý kulturní dům, červená střecha vlevo dole je loutkové divadlo. Foto Mapy.cz)

ČTĚTE TAKÉ: Za parkování u bývalého kulturního domu v Lounech se začne platit. První hodina bude ještě zdarma, další už za peníze

ČTĚTE TAKÉ: Dům kultury ROH už je pryč. Z objektu v Lounech se brzy stane nákupní centrum

ČTĚTE TAKÉ: Z auta spadl nosič s jízdními koly, řidička druhého vozu jela z Loun do Chomutova a těžce havarovala. Teď poděkovala hasičům v Postoloprtech, kteří jí zachránili život