Neobvyklá akce v Podbořanech: na náměstí přijede svatý Martin na koni

Podbořany – Zajímavou a v rámci regionu originální a dosud neobvyklou akci připravili pořadatelé v Podbořanech. Na náměstí tento pátek (11. 11.) v podvečer po setmění přijede živý kůň se svatým Martinem v sedle. Z tohoto setkání budou mít radost nejspíš hlavně děti, které se mohou i zapojit do lampionového průvodu, ale v rámci svatomartinského dne proběhne ve městě program na celé odpoledne a řada jeho částí potěší i dospělé návštěvníky.

Kůň i jezdec ve zbroji přijedou z Chmelištné

„Kůň sice nebude úplně bílý, jak by se slušelo na správného svatého Martina, ale snažili jsme se,“ uvedla s úsměvem na dotaz naší redakce Zuzana Bechyňová Jiranová z 1. české společnosti Podbořany, jedna z členek pořadatelského týmu. Kůň bude ze statku v Chmelištné, přijede na něm i zkušený jezdec ze stejného Koňského dvorce Chmelištná. Ten bude převlečený za rytíře, resp. starověkého vojáka ve službách římské říše, jímž byl kdysi svatý Martin, ještě předtím, než se vydal na duchovní cestu šíření křesťanství jako tehdy zcela nového náboženství a přesvědčení. Svatý Martin na koni přijede do Podbořan na náměstí v čase mezi 17.15-18.00 hodin. „Kolem náměstí v tu dobu bude procházet i lampionový průvod a my jako pořadatelé uvítáme, když děti, které přijdou se na akci podívat, budou mít své vlastní lampiony. Zapojit se může každý. Martin pak bude dětem rozdávat zlaté mince a další dobrovolníci ještě také perníkové koně,“ popsala další zajímavosti Zuzana Bechyňová Jiranová.

Svatomartinské víno a koncert Evy Kleinové

Program v Podbořanech ke svátku svatého Martina společně pořádají neziskové organizace 1. česká společnost Podbořany a Svaz tělesně postižených ČR. Začíná se přibližně v 15.30 hodin na Masarykově náměstí, kde budou k dispozici ochutnávky svatomartinského vína i možnost koupě „lahvinky“ s sebou domů. V 16 hodin začne koncert zpěvačky Evy Kleinové v kulturním domě. Umělkyně je známá například z muzikálů v Hudebním divadle Karlín, působí také jako učitelka hudby. „Vstupné na koncert je 200 Kč, návštěvníci obdrží skleničku, která jim zůstane na památku,“ uvedla pořadatelka. „Potom už se setmí a přijede svatý Martin. S nápadem uspořádat jeho příjezd přišla paní Zdeňka Mocňáková z Loun, se kterou dlouhodobě spolupracujeme a která se věnuje činnosti pro tělesně postižené lidi. Viděla podobnou akci dříve v jiném městě, a tak jsme se dohodli, že to zkusíme také u nás v Podbořanech,“ vysvětlila Zuzana.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: blesk prásknul do věže v Podbořanech. Tři muži zemřeli, další byli zraněni

ČTĚTE TAKÉ: Nádherná lípa u Nepomyšle: stala se hvězdou reklamy na minerálku a českou přírodu

ČTĚTE TAKÉ: Obří hrací kostky nebo karty. V Podbořanech vzniklo nové dětské hřiště, největší ve městě, a má zajímavou podobu