Za parkování u bývalého kulturního domu v Lounech se začne platit. První hodina bude ještě zdarma, další už za peníze

Louny – Na parkovišti před bývalým kulturním domem v Husově ulici v Lounech se nově začne uplatňovat princip placeného parkování se závorou a automaty. Řidiči však budou fakticky platit až při stání delším než jednu hodinu. První hodina parkování bude bezplatná.

Systém se rozjede v listopadu

Na dotaz naší redakce to potvrdila Blanka Sunkovská, vedoucí odboru dopravy Městského úřadu Louny. Změna bude zavedena už za pár týdnů – podle současných odhadů by to mělo být v průběhu listopadu. „Přesný termín ještě teď nevíme, ale město ho potom včas zveřejní. Zahájení provozu podle nových pravidel na tomto parkovišti ale předpokládáme během listopadu. Datum rozjetí bude záležet na instalaci a předání potřebných technických zařízení, vypracování dokumentů a převzetí celého systému od odborné firmy, která provoz pak předá naší Technické správě města Loun,“ vysvětlila Blanka Sunkovská.

První hodina bude zdarma, druhá už „za dvacku“

Na parkovišti v Husově ulici u objektu, kde dříve sídlil kulturní dům nebo také někdejší okresní knihovna, ale dnes tam vzniká nové nákupní centrum s několika obchody, bude první hodina parkování pro řidiče zdarma a platit se začne, až když auto na místě stojí déle než jednu hodinu. „Druhá hodina parkování bude v této lokalitě stát 20 korun a od třetí hodiny každá další započatá hodina bude mít sazbu 30 korun,“ upřesnila Blanka Sunkovská. Přesný ceník podle ní město také včas zveřejní na svém webu a v dalších informačních kanálech radnice.

Rada města nový způsob schválila, všichni byli pro

Zavedení placeného parkování v Husově ulici u nového nákupního centra schválila tento týden rada města Loun, pro niž to byla poslední schůze v končícím volebním období 2018-2022 v současném personálním složení. Pro vytvoření placeného parkoviště hlasovalo všech osm členů rady města, kteří byli v daném okamžiku na schůzi, nikdo nebyl proti ani se nezdržel hlasování (radních je celkem devět, ale jeden člen rady města nebyl daný den na schůzi přítomen). Podle usnesení radních dodá potřebné technické zařízení pro placené parkování pražská firma Lear Group, od níž ho město koupí, a systém pak bude provozovat Technická správa města Loun.

Hlavním důvodem je, aby parkoviště sloužilo jen zákazníkům na nákupech

Důvodem pro vytvoření placeného parkoviště je hlavně záměr, aby plocha sloužila především zákazníkům, kteří přijedou nakupovat do nového obchodního centra, a aby v místě tedy neparkovala třeba celý den vozidla lidí z okolního sídliště nebo i jiných blízkých oblastí, která by pak na parkovišti u nákupního centra blokovala místo. Části lidí z Loun se ovšem avizovaná změna moc nelíbí, poukazují na to, že uzavřením parkoviště, resp. jeho vyčleněním jen pro nakupující návštěvníky, se problémy s parkováním v lokalitě ještě zhorší. „Seberete desítky parkovacích míst v lokalitě, kde už tak často není kde najít prostor pro auto a s parkováním je to tam velmi náročné,“ napsala v jednom z ohlasů na sociálních sítích Lenka D. z Loun. „Nové parkoviště by se mohlo udělat v prostoru za kulturákem, v menší části Rynečku, který není moc využívaný, možná by to byl jeden z nejlepších počinů města. Lidé z okolí teď vůbec nemají kde parkovat,“ navrhla v následné obsáhlé diskuzi jako jednu z možností například Mirka Jelínková.

První závora je na místě už od září

Parkování před uvedeným nákupním centrem je určitým způsobem vyhrazeno a omezeno už od září, v prostoru je závora, která naznačuje, že plocha je určená k využívání jen pro zákazníky při nákupech. Systém s automaty, vyznačováním času a placením od druhé hodiny stání se naplno rozjede v listopadu.

(na snímku nahoře: závora u parkoviště v Husově ulici v Lounech, která tam je od letošního září. V pozadí je známá budova „Kokos“, dnes T-Mobile. Foto Vlastimil Roflík – redakce Moje Louny)

ČTĚTE TAKÉ: Dům kultury ROH už je pryč. Z objektu v Lounech se brzy stane nákupní centrum

ČTĚTE TAKÉ: Z auta spadl nosič s jízdními koly, řidička druhého vozu jela z Loun a těžce havarovala. Teď poděkovala hasičům, kteří jí zachránili život

ČTĚTE TAKÉ: Rodina z Hříškova během pár hodin přišla o dům. S těžkou situací pomáhali lidé z okolí, posílali dary do sbírky