Škola i s úřadem bude mít novou krásnou střechu. Oprava se už dokončuje, na komíně se našel i vzkaz z dřívějších dob

Ročov – Historická budova v Ročově, stojící hned vedle hlavní silnice Louny-Rakovník, bude mít zanedlouho komplet novou střechu. Prospěšné to bude jak pro pracovníky městečka, protože v objektu sídlí obecní úřad, tak především i pro mnoho dětí a učitelů, neboť budova je hlavně také sídlem a působištěm základní školy.

Naše nejkrásnější budova, říká starosta

„Škola je nejkrásnější budova v městysi, jako instituce má u nás historii a tradici delší už více než sto let a já jsem moc rád, že se střecha opravuje. Škola, její žáci i pracovníci si to určitě zaslouží,“ uvedl starosta Ročova Vojtěch Václav Pour. Městys Ročov za opravu střechy zaplatí jako investor více než dva miliony korun. „Byla to velmi potřebná investice, střecha byla již ve špatném stavu, na půdu při velkých deštích zatékalo. Teď už se oprava blíží ke svému konci a střecha vypadá úžasně. Má pěkné měděné klempířské prvky, obnovený starý hromosvod, proběhlo i oplechování poplašné sirény,“ popsal některé zajímavosti starosta.

Pokrývač se podepsal na komín v roce 1934

Během postupujících prací bylo zajímavé také nalezení několika „zápisů“ v omítce na původním komíně, dnes už nevyužívaným, které tam udělali řemeslníci při dřívějších opravách. Jeden pochází třeba z roku 1934, tehdy na střeše pracoval pokrývač Josef Makovec. „Krov, na kterém je střecha položena, je unikátní, staří tesaři a řemeslníci byli opravdu mistři. Jsme rádi, že můžeme symbolicky navázat na jejich práci a dědictví,“ uvedl starosta. Školní budova v Ročově byla postavena už v roce 1896. V posledních letech probíhá její postupná rekonstrukce, městys Ročov nechal například objekt zateplit, vyměnit okna, opravit jednotlivé třídy i sociální zařízení. Ve škole vznikla i zcela nová multimediální učebna.

ČTĚTE TAKÉ: Škola v Ročově oslavila 125 let. Dětí nemá mnoho, ale vždy dokázala udržet provoz

ČTĚTE TAKÉ: Školka v Ročově završila 40 let. Výročí připomněla nová pamětní cedule

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Covid? Prázdniny? V ročovské škole se pracuje i v těchto dnech, řemeslníci tam mění okna

(na snímcích: postupující opravy na střeše v průběhu letošního září a úplně dole nalezený vzkaz na komíně, pocházející z roku 1934. Foto Městys Ročov)