Škola v Ročově oslavila 125 let. Dětí nemá mnoho, ale vždy dokázala udržet provoz

Ročov – Desítky návštěvníků se přišly podívat v sobotu odpoledne do budovy Základní školy Ročov. I když škola není velká, poctivě a svědomitě pečuje o děti z nejbližšího okolí a nikdy nemusela přerušit provoz nebo ukončit činnost kvůli malému zájmu rodin či nízkému počtu žáků, což v posledních několika desítkách let potkalo mnoho malých vesnických škol. Škole na Ročově se daří dobře a o víkendu oslavila 125 let od svého založení.

Návštěvníci si mohli odnést i publikaci o škole

Oslavu připravila škola ve spolupráci s městysem Ročov. Návštěvníci, z nichž mnozí před lety byli sami žáky v lavicích ročovské školy, zatleskali současným dětem za jejich krásné kulturní vystoupení, vyslechli poutavou přednášku profesora Karla Mareše o historii školství na Ročovsku, prohlédli si celou budovu i vystavené fotografie a další dokumenty a s sebou domů na památku si mohli odnést i publikaci o škole, vydanou před pěti lety ke 120. výročí, v níž byly nyní v novém dotisku doplněny také informace o vývoji v posledních pěti letech.

Jsme rádi, že naši školu máme

„Chtěl bych poděkovat učitelkám a dalším pracovníkům ročovské školy za skvělou péči o děti i za práci na rozvoji školy, která je jednou z nejdůležitějších součástí našeho městečka. Děkuji také všem, kteří pomohli s organizací malé oslavy výročí školy, i návštěvníkům, kteří se přišli podívat. Školu budeme dál podporovat, jak to půjde, jsme rádi, že ji tady máme, děti jsou naše budoucnost,“ uvedl starosta Ročova Vojtěch Václav Pour.

Škola střídala období s jedním nebo dvěma stupni, provoz vždy udržela

Škola v Ročově se začala stavět v roce 1896 a hned tentýž rok v ní také začala výuka. V současnosti slouží jako malotřídka, navštěvuje ji přibližně čtyřicet dětí, které jsou rozděleny do tří tříd v prvním stupni. V minulosti se střídala období, kdy škola měla buď jen první, nebo i druhý stupeň. V 80. letech byla uzavřena škola ve Vinařicích, žáci z ní a dalších okolních obcí byli převedeni k výuce do Ročova a v té době měla ročovská škola zřejmě nejvíce žáků – bylo jich tehdy až kolem sto šedesáti. Později – v roce 2004 – byla výuka na druhém stupni v Ročově ukončena kvůli nízkému stavu žáků a škola od té doby pracuje jen pro žáky 1. stupně. Kromě dětí z Lounska škola pomáhá i několika rodinám s malými školáky z Rakovnicka, protože do ní jezdí i žáci z nedaleké Třeboce.

ČTĚTE TAKÉ: Covid? Prázdniny? V ročovské škole se pracuje i v těchto dnech, řemeslníci tam mění okna

ČTĚTE TAKÉ: Pro Maxíka, pro Lucku. Každý z prvňáčků na Ročově dostal neobvyklý dárek – penál se svým jménem

ČTĚTE TAKÉ: V Žatci vznikne nová venkovní učebna pro výuku dětí. Příští rok začne sloužit školákům v ZŠ Jižní

(na snímcích: oslavy výročí školy na Ročově, foto městys Ročov)