Velké změny v Postoloprtech: nové názvy pro dvě náměstí, nový nápis u zastávky autobusů

Postoloprty – Chystaná velká přestavba náměstí v Postoloprtech za 80 milionů korun s vydlážděním postav Oldřicha a Boženy z dávné české historie s sebou přinese i další dílčí zajímavé změny, o nichž se toho na rozdíl od často zmiňovaného setkání knížete a selky ještě zatím tolik neví: dvě náměstí v centru města by v budoucnu měla mít jiné názvy. Na autobusové zastávce u brány do zámeckého parku při příjezdu od Března i Prahy vznikne velký nápis Postoloprty s jednotlivými písmeny vyššími, než je postava dospělého člověka (viz snímek nahoře).

Nápis a zastávka na Farním náměstí

Informoval o tom starosta Postoloprt Zdeněk Pištora. Současné Mírové náměstí by mělo po přestavbě změnit název na náměstí Oldřicha a Boženy. Plocha mezi Husovou ulicí a ulicí 5. května, která se nyní využívá jako autobusové nádraží, by měla dostat jméno Farní náměstí. Její součástí bude i nově vytvořený nápis s názvem města u autobusové zastávky. „Velká písmena přivítají každého, kdo k nám zavítá ze směru od Března. Bude to další třešnička na dortu,“ uvedl starosta. V zastřešené zastávce bude podle něj i malý obchod s občerstvením a veřejné WC pro lidi čekající na autobusovém nádraží.

Změny názvů musí ještě schválit zastupitelstvo, zřejmě by to bylo až po ukončení přestavby náměstí

Vytvoření nového nápisu s názvem města by už mělo být víceméně jisté, protože zastupitelé schválili celý předložený projekt přestavby náměstí a odsouhlasili zahájení stavby. Změny názvů náměstí jsou ještě zatím jen návrhem a předpokládanou pravděpodobnou budoucí variantou. Oficiální název náměstí nebo změnu názvu musí podle zákona o obcích schválit zastupitelstvo, a potom to daná obec či město musí oznámit ministerstvu vnitra, zeměměřičskému, katastrálnímu a dalším úřadům. Zastupitelstvo v Postoloprtech by o nových jménech rozhodovalo později, pravděpodobně až po ukončení přestavby náměstí.

Stavět se začne až nejdříve ke konci roku

Přestavbu náměstí s předpokládanými náklady kolem 80 milionů korun schválili zastupitelé města na začátku března. Vlastní stavební práce by měly začít až nejdříve ke konci letošního roku, teď ještě bude radnice několik měsíců vybírat stavební firmu. Akce se připravuje už řadu let, jenom projektová dokumentace stála tři miliony korun. „Chtěli bychom uchvátit každého, kdo naše krásné město navštíví. Výjimečná podoba náměstí a centra města může zvýšit zájem o naši lokalitu,“ uvedl starosta.

Stromy zůstanou jen v linii naproti radnici

Na náměstí mají přibýt vodní prvky, kašna s vodotrysky, lavičky, nově vysazené vzrostlé stromy namísto nynějších starších ve zhoršeném zdravotním stavu. Zcela zmizí pás stromů u Husovy ulice naproti bývalé spořitelně, současné poště (místo nich vzniknou nová parkovací místa). Stromy naopak zůstanou v linii podél náměstí naproti radnici až k pivovaru. Na nově vydlážděné a nasvícené ploše náměstí se objeví motiv ze setkání knížete Oldřicha a selky-pradleny Boženy z dávné historie českého státu. Stavebníci dílo vytvoří podle obrazu z Dalimilovy kroniky, která v textu u obrázku uvádí, že se tato dvojice kdysi poprvé spatřila v nějaké vesnici právě v blízkosti Postoloprt. Název města je v této cenné kronice výslovně uveden.

ČTĚTE TAKÉ: V Postoloprtech se přiblížila velká přestavba náměstí. Město využije peníze z úvěru, ten může být až 200 milionů

ČTĚTE TAKÉ: Koupí město zchátralý zámek? Rozhodování bude hodně těžké, vyplývá z ohlasů z Postoloprt

ČTĚTE TAKÉ: Bourání, stěhování a modernizace stadionu – to vše už brzy začne. Teď se kácejí stromy

(na snímcích: nová připravovaná podoba zastávky a náměstí v Postoloprtech. První pohled na náměstí je od kina a druhý od bývalé spořitelny. Úplně dole je obraz z Dalimilovy kroniky s výjevem dávného setkání a text kronikáře se zmínkou o Postoloprtech, který bude také „překopírován“ do dlažby náměstí. Zdroj: Městský úřad Postoloprty)