Město Louny poslalo pomoc pro rodiny obětí tragického požáru v Bohumíně

Louny – Město Louny poslalo na severní Moravu finanční dar ve výši přes 18 tisíc korun. Peníze jsou určeny do veřejné sbírky uspořádané Moravskoslezským krajem pro příbuzné obětí, které zahynuly v Bohumíně letos v srpnu při ničivém požáru v panelovém domě. Města Louny a Bohumín už řadu let udržují nadstandardní vztahy, v bohumínské místní části Pudlov je Lounská ulice a v Lounech zase mají ulici Pudlovskou.

Jeden obyvatel – jedna koruna

O finančním daru rozhodla rada města v září. „Poslali jsme dar 18 313 korun. Chvíli jsme se rozhodovali, jak přesně určit výši částky, a nakonec jsme stanovili, že to uděláme podle počtu obyvatel,“ upřesnil starosta Loun Pavel Janda. Číslo 18 313 je počet obyvatel Loun k 1. lednu 2020. Rada města tedy rozhodla poslat částku ve výši, jako by každý obyvatel Loun daroval jednu korunu.

Lidé z Loun pomáhali obnovit obec po válce

Pudlov, Bohumín a Louny udržují kontakty a dobré přátelské vztahy už od prvních poválečných let. Obec Pudlov, tehdy ještě samostatná, byla po válce pod patronací města Loun. Lidé z Loun ji pomáhali obnovit, když byla zničená kvůli náletům. Obec pak z vděčnosti převzala do svého erbu i polovinu lounského městského znaku.

Ulice Lounská, ulice Pudlovská…

Pudlov se později stal místní částí města Bohumína. Dnes jsou v této lokalitě ulice s názvem Louny i Lounská. V Lounech zase „na oplátku“ mají Pudlovskou ulici. Obě města si vzájemně pomáhala i v dalších letech, například v roce 2010 poslalo město Louny do Bohumína finanční dar 200 tisíc korun. Peníze byly určeny na odstranění škod po povodních, které tehdy Bohumín zasáhly.

Ve sbírce je celkem přes 2,5 milionu

Letos v srpnu se Bohumín stal dějištěm tragické události. Při útoku žháře po rodinných neshodách zahynulo v jednom z bytů jedenáct lidí, mezi nimi tři děti. Na podporu pozůstalých a zmírnění následků vyhlásil Moravskoslezský kraj veřejnou sbírku, do níž se zapojilo i město Louny. Lidé a instituce do ní poslali více než 2,5 milionu korun.