Zkouška plynového potrubí. Lidé v oblasti Sýrovic možná budou vnímat vyšší hluk

Podbořany – Vyšší hladinu hluku budou možná vnímat lidé v oblasti kolem Sýrovic a Pšova na Podbořansku. Odborníci tam na pátek 9. října chystají technologické zkoušky plynovodu Gazela, a ty mají být spojeny se zvýšenou hlučností. Plynovod ovšem leží dál od obydlených oblastí.

„Zkoušky bude provádět náš dodavatel v rámci stavební činnosti. Budou doprovázeny zvýšenou hladinou hluku. Plynárenská infrastruktura se nachází v nezastavěném území, tedy v krajině dál od obcí, určitý hluk ale může být v přilehlých obcích slyšet,“ uvedla na dotaz naší redakce Zuzana Kučerová, specialistka propagace a komunikace společnosti NET4GAS.

3 800 km plynovodů v ČR

Tato společnost je držitelem výlučné licence pro přepravu plynu v České republice a provozuje více než 3800 km plynovodů včetně uvedené Gazely. Kromě Sýrovic bude v pátek probíhat podobná zkouška také v nedalekých Hrušovanech na Chomutovsku. V jakém čase během dne budou zkoušky v Sýrovicích probíhat, specialistka neupřesnila, ale podle ní tyto zkoušky obvykle trvají čtyři až pět hodin.

Hučení, pískání…

O chystané události informovala také radnice v Podbořanech. „Technologický řízený test bude spojen se silnějšími zvuky, hučením, pískáním. Obyvatelé Sýrovic a okolí se však nemusejí ničeho obávat. Hasiči i policie již dostali o zkoušce potrubí také informace,“ sdělil tajemník Městského úřadu Podbořany Martin Gutzer.

Vedle Gazely byl postaven ještě jeden plynovod

Plynovod Gazela má délku 166 kilometrů, vede přes Ústecký a Plzeňský kraj, značná část je v oblasti Žatecka a Podbořanska. Provoz zahájil v roce 2013 po předchozí tříleté stavbě. Ročně přepraví přes 30 miliard kubíků plynu. Souběžně s trasou plynovodu Gazela byl letos v regionu vybudován i další nový plynovod za více než čtyři miliardy korun, aby se dál zvýšila kapacita celé přepravní soustavy.

Ilustrační foto nahoře: NET4GAS