Písmena z kovu a vyšší než člověk: nový nápis vítá lidi v Postoloprtech

Postoloprty – Kdo přijede autobusem do města, hned bude vědět, kde je. Tak by se dal s trochou nadsázky popsat význam novinky v podobě velkého textového nápisu v Husově ulici v Postoloprtech v oblasti u autobusové zastávky ve směru od Března, Prahy a Loun. Písmena vytvořená z kovu jsou vyšší než postava dospělého člověka a nápis informuje o tom, že se „příchozí“ ocitl právě v Postoloprtech.

Ve městě probíhá proměna centra za 110 milionů korun

Velký nápis s názvem města je součástí nové podoby náměstí 5. května, které by po přestavbě mělo dostat název Farní náměstí – změnu jména ale musí ještě potvrdit zastupitelé. V centru Postoloprt, zejména na Mírovém náměstí, v Husově ulici a na náměstí 5. května, probíhá od počátku března velká rekonstrukce, modernizace a proměna centra města, která potrvá až do roku 2026 a stát bude zhruba 110 milionů korun. Nový velký nápis „Postoloprty“ se na rozestavěné ploše budoucího „Farního náměstí“ začal postupně rýsovat nyní na počátku července. Na tomto náměstíčku bude po přestavbě uprostřed i malý „parčík“ se sakurami místo původní zídky, u níž stavěly autobusy ve směru na Prahu. Tu stavební firma zbourala hned letos v březnu.

Vodní prvky i obraz Oldřicha a Boženy

Přestavbu centra města a modernizaci veřejného prostoru v těchto lokalitách připravovala postoloprtská radnice postupně již od roku 2015, letos se již stavební práce rozjely naplno. Součástí bude nová dlažba, chodníky, lavičky a další prvky. Na hlavním (Mírovém) náměstí se objeví i nové vodní prvky jako kašna a vodotrysky. Jednou z hlavních novinek má být velký obraz z dávných dob formování českého přemyslovského státu – ze setkání knížete Oldřicha a selky Boženy, ke kterému mělo dojít v blízkosti Ohře právě někde u Postoloprt, jak uvádí text Dalimilovy kroniky. Obraz bude vkomponovaný do dlažby pod kostelem Panny Marie a bude dobře viditelný i z výšky, například i na leteckých snímcích města.

Práce na Farním náměstí skončí letos v listopadu, na Mírovém až za dva roky

Přestavba Husovy ulice a náměstí 5. května má skončit letos v listopadu. Potom budou práce pokračovat už jen na Mírovém náměstí – tam potrvají až do roku 2026. Ani na Mírovém náměstí není vyloučena budoucí změna názvu. Náměstí by mohlo dostat nové jméno, a to náměstí Oldřicha a Boženy. Zastupitelé však tuto variantu ještě neschválili, o tématu se bude ještě opakovaně diskutovat.

ČTĚTE TAKÉ: Obrazem od architektů: Velké změny v Postoloprtech: nové názvy pro dvě náměstí, nový nápis u zastávky autobusů

ČTĚTE TAKÉ: Hromady kamení, stavební stroje. V Postoloprtech naplno běží velká proměna náměstí

ČTĚTE TAKÉ: Bečov, Kraslice, Postoloprty. Lidé mají radost, že se jejich město dostalo na plechovku světoznámého nápoje

(na snímcích: nový velký nápis s názvem města, který se nyní už rýsuje v Postoloprtech u autobusové zastávky. Úplně dole je jeho podoba ještě v návrzích od architektů. Foto Stanislava Mrázová a město Postoloprty)