Rubín byl v obležení: nejprve přišli turisté, potom létali draci

Podbořansko – Bájný kopec Rubín, jeden ze symbolů krajiny Podbořanska, byl v polovině října v obležení skoro jako za časů kupce Sáma, slovanských hradišť a germánských kmenů. Během jediného dne si na jeho vrcholek udělala výšlap skoro stovka lidí. Turisté vyrazili ráno z Podbořan na jeden z posledních pochodů letošní sezony a odpoledne se na kopec zase vydaly rodiny s dětmi k pouštění krásných barevných draků.

Snědlo se 39 buřtů a vypilo pět litrů svařáku

Tradiční podzimní pochod, spojený se závěrečnou „buřtopečí“ na Rubínu, uspořádal Klub českých turistů (KČT) Podbořany. „Zúčastnilo se celkem 34 lidí a z nich 20 bylo členy naší organizace KČT. Byl to příjemný výlet a těší nás, že o pochod projevila zájem i řada účastníků odjinud,“ uvedla Iveta Karlíčková z KČT Podbořany. Mezi účastníky bylo i pět dětí. „Nahoře se snědlo 39 buřtů, vypilo pět litrů svařáku, zaprášilo se i po pekáči s buchtami. Byl to pěkný pochod,“ směje se Iveta Karlíčková. Trasa z Podbořan na vrchol Rubínu měří přibližně šest kilometrů.

S drakem soutěžilo skoro 50 dětí a rodin

Další zajímavé setkání proběhlo na druhé straně vrcholu kopce v blízkosti dřevěné rozhledny. Občanský spolek s názvem Společenstvo pro památky Podbořanska tam uspořádal drakiádu, určenou hlavně pro rodiny s dětmi. „Letos šlo už o třetí ročník. Zúčastnilo se 47 aktivních soutěžících, kteří do klání přihlásili svého draka. Bylo to o polovinu více než minulý rok, takže jsme rádi a rostoucí zájem o naši drakiádu nás velmi těší,“ informoval Vojtěch Peksa z uvedeného spolku.

Společenstvo pečuje i o kopec Rubín

Všichni účastníci dostali medaili, batůžek a další zajímavé drobné dárky. Setkání finančně podpořilo i město Podbořany a akční skupina Vladař, zaměřená na rozvoj regionu a sídlící rovněž v Podbořanech. Společenstvo pro památky Podbořanska se stará o řadu zajímavých míst na Podbořansku, mezi nimi je například hrad Křečov u Nepomyšle nebo právě kopec Rubín. Právě díky tomuto sdružení tam před čtyřmi roky vznikla pěkná stylová zmíněná dřevěná rozhledna, později následovaly i další neobvyklé ozdoby ze dřeva.

ČTĚTE TAKÉ: Statečný bojovník Sámo, chytrá sova, lišácký Stromovous. Vrchol Rubínu ozdobily nové zajímavé sochy

ČTĚTE TAKÉ: Rozhledna na Rubínu přitahuje mnohem víc návštěvníků

ČTĚTE TAKÉ: Kaplička u cesty na Rubín je krásně opravená. Ještě před čtyřmi roky z ní byly jen ruiny, teď zpestřuje lidem výlety

(na snímcích shora dolů: turisté šlapou z podbořanského náměstí směrem k Rubínu, na další fotce už na velkém ohništi těsně pod vrcholem opékají buřty. Následují draci na nebi nad rozhlednou a úplně dole pořadatelé drakiády při kontrole výsledků. Foto Iveta Karlíčková a Vojtěch Peksa)