Rozhledna na Rubínu přitahuje mnohem víc návštěvníků

Podbořany – Dva roky po otevření nové rozhledny na vrcholku kopce Rubín u Podbořan výrazně stoupl počet návštěvníků, kteří si lokalitu přicházejí prohlédnout. Město chystá v budoucnu i další úpravy celé této přírodní oblasti, tak aby ji lidé mohli využívat ještě více a měli v ní více možností k aktivnímu odpočinku.

Na dotaz naší redakce to sdělil Martin Gutzer, tajemník Městského úřadu Podbořany. „Vzhledem k propagaci vrcholu Rubín s novou rozhlednou na internetu i v různých novinách je návštěvnost velká. Někteří návštěvníci tam dělají i nežádoucí věci, proto jsme například osadili několik zábran proti pohybu vozidel, aby auta nemohla jet až na vrchol a kopec jako turistický cíl si udržel přírodní charakter,“ upřesnil tajemník.

Město si vymění pozemky s Lesy ČR kvůli dalším úpravám u Rubínu

Město nechalo instalovat pro pěší a cykloturisty řadu směrovek ukazujících cestu na vrchol a také několik informačních cedulí. Na kopec s rozhlednou od letošního jara vede nová zpevněná cesta, umožňující lepší pohyb cyklistům i rodinám s kočárky. Město je dohodnuté s Lesy ČR na vzájemné výměně 43 hektarů pozemků, která by měla proběhnout do konce letošního roku. „Díky tomu pak získáme do majetku města celý prostor mezi Podbořany a Dolánky v nejbližším okolí Rubínu a chtěli bychom tam vytvořit příměstský odpočinkový lesopark s atrakcemi pro návštěvníky, labyrintem a herními prvky pro děti, naučnou stezkou a informačními cedulemi o vzácných rostlinách, motýlech i geologii v lokalitě,“ uvedl Martin Gutzer. Uvažuje se i o obnovení rybníčku a někdejšího mlýnského náhonu přímo pod Rubínem.

Stavitelé použili 500 dubových klád

Rozhledna na Rubínu byla vybudována v létě roku 2018, poprvé otevřena pro veřejnost byla týž rok v polovině září. Má dvě patra a výšku kolem šesti metrů. Na její stavbu tvůrci použili kolem pěti stovek dubových klád, které upravili a poskládali podle podobných postupů, jaké se používaly v době starých slovanských tvrzí a hradišť. Archeologické průzkumy potvrdily, že na Rubínu kdysi dávno skutečně existovalo slovanské hradiště. Před výstavbou rozhledny byl Rubín tichým klidným kopcem, kam jen občas zavítali výletníci, přírodovědci nebo archeologové. Nahoře tehdy byla jen lavička a ohniště.

Dřevěná rozhledna na Rubínu