Kdy zajít k volbám – v pátek, nebo v sobotu? Tohle rozhodování už dlouho trvat nebude, volit se bude jen jeden den

Louny, Žatec, ČR – Nadcházející hlasování o výběru nových nebo staronových zastupitelů pro města a obce bude velmi pravděpodobně poslední podoba komunálních voleb v ČR, při níž se lidé budou moci ještě rozhodnout, jestli se jim hodí víc vydat se do volební místnosti odevzdat hlas v pátek, anebo v sobotu. Od roku 2026 by totiž všechny volby v naší zemi (tedy včetně senátních, sněmovních, prezidentských, komunálních, krajských atd.) měly přejít na systém jednodenního hlasování a hlasovat by se mělo jen v pátek. Vyplývá to z návrhu nového zákona, který vypracovalo ministerstvo vnitra. Zákon ve finální podobě ale ještě není schválený a bude o něm v příštích měsících rozhodovat Sněmovna a Senát.

ČR je poslední stát v EU, kde se volí dva dny

Cílem změny je snaha zjednodušit systém organizace voleb, zbavit se nutnosti zabezpečení už odevzdaných hlasovacích lístků a vyloučit možnost manipulace s nimi „v noční přestávce“ z pátku na sobotu i sjednotit model voleb podle moderních a fungujících pravidel ve většině okolních zemí Evropské unie, vysvětlili zástupci ministerstva už letos v květnu ve vyjádření pro ČTK. Volby probíhající dva dny jsou v současnosti v Evropské unii už naprostým unikátem. „Česká republika je v Evropské unii nyní posledním státem, v němž se volby konají dva dny. Změnou se chceme přiklonit k převažujícímu modelu, který funguje všude kolem nás, a celý volební proces zefektivnit,“ uvedl ministr vnitra ČR Vít Rakušan. Ministerstvo dokončilo svůj návrh změn v zákoně letos na jaře a v květnu ho předalo do tzv. připomínkového řízení.

Nový návrh: volit jen v pátek. Počet hodin pro možnost dát hlas zůstane stejný

Podle návrhu ministerstva by volby měly proběhnout vždy v pátek a hlasovalo by se od 7 do 21 hodin. Z hlediska počtu hodin, kdy jsou otevřené hlasovací místnosti, by tedy volby oproti současnosti kratší nebyly, ale trvaly by jen jeden den místo současných dvou s uvedenou „noční přestávkou“. Nynější volby v ČR probíhají už řadu desetiletí podle modelu pátek 14-22 hodin a sobota 8-14 hodin.

Většina lidí by podle průzkumu změnu podpořila

O změně volebního zákona a zjednodušení modelu hlasování v uvedeném duchu se v ČR uvažuje už několik posledních let. Podle průzkumu, který si objednal Český rozhlas u agentury Median na přelomu let 2019/2020, se pro změnu a jednodenní hlasování tehdy vyslovilo 58 % obyvatel, zatímco třetina se vyjádřila tak, že jí vyhovuje nynější dvoudenní systém pátek + sobota.

Komunální volby začínají za týden, kandidátů je zhruba desetkrát víc než míst v zastupitelstvech

Komunální volby v ČR (a v některých okresech i senátní) proběhnou za týden, hlasovat se bude v pátek 23. a v sobotu 24. září. Jenom v okrese Louny se bude ucházet o možnost zvolení do zastupitelstva svého města či obce skoro 2500 lidí. Počet míst v zastupitelstvu je výrazně nižší, takže uspěje jen zhruba desetina z uvedeného počtu kandidátů. Volby znamenají obrovské náklady i pro státní pokladnu – jsou to stamiliony korun na úhrady politickým stranám za volební náklady, na odměny lidem ve volebních komisích, na tisk milionů hlasovacích lístků, z nichž se potom (zejména při sněmovních volbách) ve finále drtivá většina bez užitku „vyhodí“. Volební hlasovací lístky pro celou ČR se už řadu let tvoří v tiskárně v Břeclavi. Například loni před sněmovními volbami tam vytiskli 11,5 milionu sad lístků se všemi kandidujícími politickými stranami, z nichž voliči při hlasování vybírali jen jednu. Jenom na tyto jedny volby tiskárna spotřebovala více než tisíc tun papíru, uvedl loni server blesk.cz.

(ilustrační foto nahoře: volební místnost v Žiželicích u Žatce při loňských volbách do Sněmovny. Také v ní by se od roku 2026 mělo volit už jen jeden den. Foto Libor Želinský)