Turisté a pomocníci vyznačili novou cestu. Je to první značená trasa, která vede do Valče ke krásnému zámku

Valeč, Podbořansko – Zbrusu nová turistická trasa vedoucí od krásného zámku ve Valči do Mlýnců na Podbořansku dostala zelenou, a to jak v přeneseném symbolickém významu, tak i ve skutečnosti. Trasa měří necelých osm kilometrů, v terénu i na mapách bude mít zelenou barvu a tento víkend (17. 9.) se turisté a další dobrovolníci z Valče a okolí pustili do malování prvních značek v krajině i do montáže směrovek, cedulek s textovými informacemi a dalších prvků.

První turistická trasa ve Valči

Nově vytyčená trasa bude úplně první značenou turistickou trasou, která povede výletníky a návštěvníky při pěších pochodech do Valče. I když je v tomto městečku krásný zámek, mnoho dalších zajímavých památek a také velmi pěkná příroda a krajina v okolí, až dosud do něj nevedla ani jedna turistická trasa. Až teprve minulý rok se do příprav pustili členové tehdy nově založeného odboru Klubu českých turistů (KČT), působícího pod názvem KČT Barokní Valeč.

Děkuji všem lidem, kteří pomohli, říká předsedkyně

„Po několika měsících příprav jsme o víkendu mohli novou trasu konečně vyznačit. Jsem moc ráda. Je to svým způsobem i určitý historický okamžik pro Valeč a okolí. Chtěla bych moc poděkovat všem majitelům pozemků, kteří umožnili novou trasu vyznačit, stejně tak i všem lidem, kteří pomohli s prací v terénu i mnoha dalšími potřebnými procesy. Turistická trasa vznikla za finanční podpory Karlovarského kraje a obce Valeč, podpořila nás i Valečská pálenice. Také jim moc děkujeme, stejně tak všem dobrovolníkům, kteří projektu věnovali svůj osobní čas a nasazení,“ uvedla pro naši redakci Markéta Petrová, předsedkyně KČT Barokní Valeč.

Trasa vede z Valče do Mlýnců u Vroutku, tam se připojí k síti dalších turistických cest

Nová trasa měří 7,5 kilometru a povede turisty a výletníky od zámku z Valče do Mlýnců u Vroutku, kde se napojí na další síť značených turistických cest, například na „žlutou“ trasu mířící k Vochlické rozhledně u Lubence. „Trasu jsme vytipovali už během jara, v červenci jsme udělali přesná měření vzdáleností v úsecích kvůli objednávce turistických směrovek. Hodně důležitou činností bylo jednání a získání souhlasu všech majitelů dotčených pozemků, na čemž odvedli obrovský kus práce právě turisté z nové organizace ve Valči. Máme radost, že dílo se povedlo a na nové trase už začalo vyznačování,“ doplnil Ladislav Zoubek, předseda KČT, oblast Karlovarský kraj.

Trasu je možné projít si hned příští sobotu – turisté pořádají pochod

Kdo má rád turistiku, výlety či rovnou pěší pochody ve větší partě, ten si bude moci nově vyznačenou trasu projít a prohlédnout třeba už příští víkend. Na sobotu 24. září totiž turisté z Valče připravili druhý ročník pochodu s názvem Barokní krajinou Valče. Trasy jsou o délce 5, 18 nebo 50 kilometrů. Loni se tohoto pochodu zúčastnilo kolem 250 zájemců. Jeho části letos povedou právě po nové „zelené značce“. V cíli čekají na každého účastníka chutné doupovské špekáčky, pro děti jsou připraveny soutěže a odměny. „Přijďte se podívat a projít se pěknou přírodou! Těšíme se na vás!“ vzkazuje Markéta Petrová.

ČTĚTE TAKÉ: Zámek, krásná příroda, ale žádná značka pro turisty. Nadšenci ve Valči však už chystají změnu

ČTĚTE TAKÉ: Žatec – Stekník – Dolejší Hůrky. Turisté značkaři v terénu namalovali a otevřeli novou trasu

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: zámek začal hořet uprostřed noci. Spalo v něm osmdesát dětí

(na snímcích: sobotní vyznačování nové turistické trasy v okolí Valče na Podbořansku. Foto Markéta Petrová)