Zámek, krásná příroda, ale žádná značka pro turisty. Nadšenci ve Valči však už chystají změnu

Valeč, Podbořansko – Ve Valči na pomezí Podbořanska a Karlovarska je krásný zámek a strmé zalesněné kopce a stráně Doupovských hor, tvořící pěknou krajinu jako stvořenou pro pohádky nebo dobrodružné příběhy. Přesto do městečka dosud nevede ani jedna turistická značka. To by se ovšem v brzké době mělo změnit. Na vytvoření nové značené turistické trasy, která by pěknou přírodou vedla výletníky do Valče ke všem tamním zajímavostem, už společně s dalšími institucemi pracuje nedávno založená pobočka Klubu českých turistů (KČT), působící pod názvem Barokní Valeč.

Teď probíhají jednání s vlastníky pozemků

„Chtěli bychom, aby Valeč jako turisticky velmi atraktivní místo byla konečně napojena na síť značených tras a aby došlo k vyznačení první turistické stezky vedoucí do Valče. Aktuálně jednáme s vlastníky dotčených pozemků. Je jich poměrně hodně, každý se k záměru staví jinak, ještě to nějakou dobu potrvá, ale věříme v úspěch,“ uvedla Markéta Petrová, předsedkyně KČT Barokní Valeč.

Značená cesta do Valče by mohla vést z Mlýnců nebo od Vochlické rozhledny

Nová turistická trasa by podle ní měla mít zelenou barvu. „Vedla by od zámku, dále přes vyhlídku na vrchu Orlík, kde bylo v minulosti slovanské hradiště, potom by zamířila buď k Vochlické rozhledně u Libyně nedaleko Lubence, anebo do Mlýnců u Vroutku. Tam by se na nějakém nově vytvořeném rozcestí se směrovkami připojila ke žluté turistické značce KČT, která tam už je vyznačena a turisté ji využívají,“ vysvětlila plány Markéta Petrová. Z Valče do Mlýnců či k rozhledně je to kolem pěti až šesti kilometrů.

Turisté a obec loni vytvořili dvoukilometrový vycházkový okruh

Jednu menší turistickou stezku už nadšenci pro výšlapy do přírody ve Valči přece jen vytvořili. „Je to okruh pro pěší výletníky o délce jen asi dva kilometry. Spojuje více zajímavých historických míst naší obce, například náměstí, školu, kapli Panny Marie Bolestné, Fischerovu kapličku, kapli sv. Jana Nepomuckého,“ popsala předsedkyně. Turisté a další dobrovolní pomocníci obnovili starou a zarostlou pěší stezku podél Mlýneckého potoka, přes vodu udělali novou lávku, několik posezení k odpočinku, pár hracích míst pro děti. Procházkovou cestu zvládne každý, je vhodná i pro menší děti nebo seniory. Vycházková stezka byla obnovena během loňského roku, nyní v závěru března se turisté a dobrovolníci pustili do její jarní údržby před sezonou. K vybudování výrazně přispěly obec Valeč a Karlovarský kraj, které poskytly finance ze svých rozpočtů.

Pobočka vznikla před dvěma roky, o Velikonocích pořádá jeden z pochodů

Pobočka KČT Barokní Valeč vznikla v roce 2020, nyní má kolem patnácti členů a do aktivit spolku se pravidelně zapojuje ještě dalších přibližně deset dobrovolníků, zatím „nečlenů“, uvedla na dotaz naší redakce Markéta Petrová. Pokud by si někdo chtěl udělat výlet do Valče a připojit se k výšlapu po okolí s tamními nadšenými turisty, příležitost bude mít docela brzy. Hned za pár dní, o velikonočním víkendu v sobotu 16. dubna, pořádá pobočka druhý ročník pochodu s názvem Valečský velikonoční špacír. Hromadný start je ve 13 hodin, trasa měří asi 8 km. Po pochodu bude následovat i jarní „otevření“ stezky do nové sezony, tedy zmiňované cesty podél Mlýneckého potoka, spojené se zábavou, opékanými buřty a dalším občerstvením. Na podzim ke konci září potom turisté plánují druhý ročník Pochodu barokní krajinou Valče, při kterém si účastníci budou moci vybrat z více druhů tras o různé délce. Na ty úplně nejzdatnější čeká výšlap v rozsahu 50 kilometrů, a to už je opravdová turistika pro odvážné. „Těšíme se na všechny kamarády, přátele přírody a turistiky! Také moc děkujeme obci, kraji a všem pomocníkům!“ vzkazuje Markéta Petrová.

ČTĚTE TAKÉ: Zlomené stromy na trasách, například i v Holedeči u Žatce. Nová sezona začala, značkaři budou mít zase práci

ČTĚTE TAKÉ: Žatec – Stekník – Dolejší Hůrky. Turisté značkaři v terénu namalovali a otevřeli novou trasu

ČTĚTE TAKÉ: Devět zastávek na nové naučné, výletní a umělecké stezce u Vochlické rozhledny. Tvůrci cesty na Podbořansku chystají otevření na jaro

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: zámek ve Valči začal hořet uprostřed noci. Spalo v něm osmdesát dětí

(na snímcích: děti vyrážejí na trasu nové výletní cesty v okolí Valče, dole je také nová lávka, lavičky, ohniště k posezení a další prvky. Foto: Obec Valeč)