Zlomené stromy na trasách. Nová sezona začala, značkaři budou mít zase práci

Louny, Žatec – Turisté-značkaři v celém Ústeckém kraji jen za minulý rok obnovili poškozené značení na více než tisícovce kilometrů pěších turistických cest v krajině a další podobná nekončící práce je bude nepochybně čekat i letos. A to i v našem regionu: vyznačení trasy je například čerstvě narušeno na cestě v lesích nedaleko Holedeče u Žatce, kde se přelomil strom s modrou turistickou značkou, zřejmě při únorové několikadenní silné vichřici.

Poškozené značky mohou lidé ohlásit turistům přes internet

Podobných případů bude určitě mnohem více, jak v našem okrese či kraji, tak i mnoha jiných regionech. Pokud lidé na procházkách či výletech narazí na jakékoli případné chyby nebo poškození v síti turistického značení v terénu, mohou problém nahlásit Klubu českých turistů (KČT), jeho členové zajistí opravu v co nejkratším čase, většinou během pár týdnů či měsíců. „Lidé to mohou udělat i úplně jednoduše po internetu, nemusí vůbec nikam chodit do žádné kanceláře, hledat nějaké pobočky po městech a podobně. Stačí najít stránku turistickeznaceni.cz, kterou KČT zřídil, a na ní je jednoduchý formulář pro ohlášení a popsání závady. Naši značkaři v regionech pak zařídí co nejrychlejší opravu značení na uvedeném místě,“ vysvětlil Václav Nič, předseda krajského týmu značkařů z KČT v Ústeckém kraji.

Počasí, vandalismus, kácení…

V celém Ústeckém kraji je podle něj nyní aktuálně více než tři tisíce kilometrů vyznačených turistických tras a značkaři minulý rok obnovili značení asi na třetině této celkové délky. Mezi nejčastější příčiny poškození nebo narušení turistických značek, ale i tabulí s mapami, směrovek, rozcestníků a dalších prvků patří vlivy počasí, ale i vandalismus nebo například nevhodné živelné kácení. V celé ČR je v současnosti vyznačeno kolem 40 tisíc kilometrů tras pro pěší turistiku. O pravidelnou obnovu značení se stará přibližně 1500 lidí – vyškolených značkařů. Klub českých turistů má v celé zemi kolem 33 tisíc registrovaných členů. Aktivních příznivců pěší turistiky, lidí, kteří čas od času rádi chodí na výlety do přírody, ale nejsou sdruženi v žádné organizaci, je ovšem mnohem více, určitě několik set tisíc.

Červeňák otvírá, pochod krajem Lučanů startuje, jaro je tady

S jarem se naplno rozjíždí i nová turistická sezona. Turisté v Lounech už příští sobotu (26. 3.) oficiálně otevřou jeden ze svých symbolů, výletní chatu s rozhlednou na Červeném vrchu, při tradiční jarní akci „Odemykání Červeňáku“. O týden později, v sobotu 2. dubna, je v plánu pochod 166 000 stop krajem Lučanů, což je jeden z nejznámějších, nejtradičnějších a nejvíce navštěvovaných turistických pochodů v okrese Louny. Letos bude mít už 48. ročník, účastníci budou mít start, cíl i zázemí v Černčicích u Loun.

(na snímku nahoře: zlomený strom s turistickou značkou u Holedeče na Žatecku. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Žatec – Stekník – Dolejší Hůrky. Turisté značkaři v terénu namalovali a otevřeli novou trasu

ČTĚTE TAKÉ: Čtyři sta vrcholků Středohoří. Nadšenec ze Žatce chce časem vystoupit na všechny

ČTĚTE TAKÉ: Milovník přírody a krajiny nachodí každý rok tisíc kilometrů. Často ho doprovází i desetiletý syn