Na procházky k řece budou lidé chodit bezpečněji. V kopci pod most směrem k Chaloupce přibude nové zábradlí

Žatec – Příchod z města směrem na procházku do odpočinkové zóny u řeky Ohře se zimovištěm kachen a labutí, cyklostezkou a restaurací Chaloupka bude zejména pro starší lidi nebo také při zimním počasí s kluzkým povrchem bezpečnější. Cesta z ulice U Hřiště směřující k řece a zimovišti totiž leží v poslední části ve svahu, protože chodci, ale i cyklisté nebo také auta musejí podejít či podjet most, po němž vede hlavní „plzeňská“ silnice. Po obou stranách této svažité cesty letos nově přibude zábradlí, které lidem se zhoršenou pohyblivostí nebo i všem ostatním při sněhu či námraze usnadní přístup na vycházku k řece.

Město na všechny „občanské“ projekty letos vyčlenilo 800 tisíc korun

Projekt uspěl jako jeden z návrhů v rámci tzv. participačního rozpočtu, které pro letošní rok podpořili nejprve sami obyvatelé města Žatce ve veřejné anketě a následně nyní v březnu je schválila k realizaci i rada města. Tento model byl poprvé použit už v loňském roce. Princip je takový, že město předem vyčlení částku v určitém objemu na možnosti vylepšení veřejných ploch či jiných součástí života v Žatci (pro letošek to byla částka 800 tisíc korun). Následně mohou obyvatelé, občanské spolky nebo další instituce navrhnout drobnější projekty pro rozvoj města a zlepšení života v něm, na něž by se část těchto peněz mohla využít. O jednotlivých návrzích potom mohou hlasovat všichni občané, kteří mají zájem, ve veřejné anketě na internetu. Projekty, které získají největší podporu obyvatel města, následně rada města potvrdí k realizaci.

Zábradlí navrhl spolek A dál? a uspěla i jeho informační tabule na Kruháku

Připevnění zábradlí v kopci pod silničním mostem na cestě k Ohři, zimovišti vodních ptáků a Chaloupce navrhl občanský spolek s názvem A dál?, který sám sebe definuje jako spolek přátel architektury a veřejného prostoru nejen v Žatci. „Bezpečnostní zábradlí podél cesty na zimoviště určitě ocení každý z nás, zejména pak část starších obyvatel, pro něž může být řeka v tomto oblíbeném místě kvůli svahu nedostupná,“ popsali členové spolku svůj návrh pro zařazení do projektů možných změn ve městě. Stejný spolek například už několik let pracuje i na budoucí přeměně podoby Havlíčkova náměstí (tedy prostranství před kulturním domem Moskva se zchátralým miniparčíkem a nefunkční starou vodní nádrží). Do „participačního rozpočtu“ radní po hlasování lidí vybrali také ještě jeden projekt tohoto spolku, a to instalaci nového informačního panelu s architektonickou mapou města na Kruhovém náměstí.

V anketě hlasovalo necelých 650 lidí, město pak schválilo šest projektů

Rada města letos schválila k realizaci celkem šest projektů pro vylepšení veřejných ploch a života ve městě podle návrhů občanů. Kromě zábradlí a tabule je mezi nimi také například obnova parčíku v Tyršově ulici, projekty pro hraní dětí, obnova zeleně. Neuspěl naopak předtím hodně diskutovaný návrh na uzavření železného mostu pro motorová vozidla v době letní sezony vždy od května do září. K některým schváleným projektům se ještě vrátíme v dalších článcích. Kolik lidí projevilo zájem o veřejnou anketu a podporu některého z projektů? „V anketě hlasovalo celkem 645 lidí,“ uvedl Tomáš Kassal, mediální pracovník žatecké radnice. Při prostém matematickém přepočtu je to asi 3,5 % obyvatel města. Hlasování probíhalo letos od konce ledna do konce února.

ČTĚTE TAKÉ: Stínící plachty, nové herní prvky. Maminka čtyř dětí navrhla změny v oblíbeném areálu za koupalištěm v Žatci

ČTĚTE TAKÉ: Hřiště pro děti, terasa ze tří stran, lodičky u řeky. Takhle může vypadat oblíbená restaurace Chaloupka

ČTĚTE TAKÉ: Mladý výtvarník zkrášlil betonovou zeď pod mostem v Žatci

(na snímcích: současná podoba příchodu z města směrem k řece Ohři a dole nákres nové varianty se zábradlím, tak jak by mělo místo přibližně vypadat po přestavbě už letos. Foto: občanský spolek A dál?)