Stínící plachty, nové herní prvky. Maminka čtyř dětí navrhla změny v oblíbeném areálu za koupalištěm v Žatci

Žatec – Dětské a sportovní hřiště v areálu za koupalištěm v Žatci by se mělo dočkat nových herních prvků pro starší děti, ale i nového způsobu zastínění, který zlepší prostředí pro návštěvníky hlavně v horkých a slunečných dnech. Hřiště je v provozu od roku 2013, každý den ho navštěvují desítky lidí, především rodiny s dětmi. Nejnovější vylepšení navrhla Zuzana Němcová Koslerová, obyvatelka Žatce, která do areálu také ráda chodí se svými dětmi.

Město podpořilo šest návrhů od obyvatel

Zuzana se loni na podzim zapojila do výzvy žatecké radnice a přihlásila dva své návrhy na vylepšení sportoviště a dětského hřiště do tzv. participačního rozpočtu. V rámci této výzvy města mohli sami občané navrhnout, kde ve městě by mohly být využity peníze na oživení a zlepšení prvků ve veřejném prostoru. Oba její návrhy později, letos v únoru, podpořili i další obyvatelé ve veřejné anketě, a nakonec je na jaře schválili i zastupitelé města. Celkem město podpoří šest těchto „občanských projektů“ a radnice na ně ze svého rozpočtu dá 680 tisíc korun.

Krásný čistý prostor pro hraní dětí i odpočinek dospělých

„Mám čtyři děti a velmi rádi všichni chodíme na sportoviště u koupaliště. Je tam krásný čistý prostor, kde si děti mohou volně hrát, běhat bosé po trávě a při horkém počasí se i osvěžit v mlhovišti. Mnohokrát jsem si říkala, že by v areálu mohl přibýt další herní prvek pro starší děti, zatím jsou tam jen atrakce pro předškoláky. Na sportovišti také nejsou ještě žádné vzrostlé stromy a stín dělají jen dva slunečníky nad lavičkami u stánku. V horkých letních dnech chybí místo, kde by se děti a rodiče mohli schovat před sluncem. Proto jsem navrhla stínící plachtu, pod kterou by si maminky mohly třeba roztáhnout deku a být s nejmenšími dětmi, zatímco starší sourozenci mohou běhat po hřišti s kamarády a hrát si na nových atrakcích,“ vysvětlila na dotaz naší redakce Zuzana Němcová Koslerová.

Oslovili jsme firmy a čekáme na cenové nabídky

Kdy přesně by nové prvky na hřišti mohly být zavedeny? „Přesný termín ještě nevíme, ale v květnu jsem se sešla s některými pracovnicemi městského úřadu a dohodly jsme se na dalším postupu. Oslovily jsme několik firem s našimi představami a teď čekáme na cenové nabídky,“ vysvětlila Zuzana Němcová. „Chtěla bych poděkovat všem lidem a firmám, kteří se o sportoviště starají a dělají z něj krásný prostor pro odpočinek a hru. Chtěla bych poděkovat i městu Žatci za zajímavý nápad s vytvořením participativního rozpočtu, jsem ráda, že díky tomu vznikla další možnost, jak se lidé mohou zapojit do dění a změn v našem městě,“ dodala žena, která vystudovala němčinu a ruštinu na pedagogické fakultě, dále také manažerské obory na VŠFS a před mateřskou dovolenou pracovala v softwarové společnosti ve finančnictví.

Úpravy na hřišti mají stát kolem 300 tisíc korun

Úpravy na hřišti za koupalištěm mají stát přibližně 300 tisíc korun. O navržených projektech v rámci participativního rozpočtu hlasovalo letos v lednu a únoru 579 obyvatel, úpravy na hřišti zařadili na pomyslné druhé místo. Kromě herních prvků pro děti jsou na sportovišti také například tenisové a volejbalové kurty, hokejbalové hřiště, ovál pro cyklisty a in-line bruslaře. Sportoviště vzniklo v roce 2013, radnice za něj tehdy zaplatila 16 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ: Výtvarník Tomáš se vrátí na místo činu. Namaluje obraz i na druhou plochu pod mostem

ČTĚTE TAKÉ: Myslivci u Blatna prošli pole s vojtěškou a zachránili tři srnčata před sekačkami

ČTĚTE TAKÉ: Kola, přilby a jdeme cvičit pravidla! Děti v Podbořanech mohou využívat nové dopravní hřiště

(na snímcích: oblíbené hřiště za koupalištěm v Žatci, foto Libor Želinský)