Výtvarník Tomáš se vrátí na místo činu. Namaluje obraz i na druhou plochu pod mostem

Žatec – Výtvarník Tomáš Zugar (22), který loni o prázdninách vytvořil obraz s přírodními motivy na zdi u cyklostezky pod silničním mostem přes Ohři v Žatci, se po roce znovu vrátí „na místo činu“. Tentokrát se pustí do pokračování svého díla v podobném duchu, ale bude to na protilehlé ploše: vyzdobí pilíř mostu, který je umístěn uprostřed koryta řeky. Práce tak bude pro něj o něco složitější, protože se vždy bude muset dostat k místu malby přes vodu.

Pracovat pod mostem bude znovu o prázdninách

Na původní malbě, kterou výtvarník dokončil loni v srpnu, jsou ryby, kachny, vodní rostliny, hmyz a další prvky, zobrazující život v Ohři a jejím okolí. A podobné to bude i na protější zdi pod mostem, která je zatím šedá. „Motiv bude odkazovat na místní říční revíry a život vodních rostlin a zvířat. Obsahově bude navazovat na už vytvořené graffiti. Do práce bych se chtěl pustit znovu během letních prázdninových měsíců, protože v té době jsou nejlepší podmínky pro malbu a mám i volno, nemusím zameškávat studium,“ vysvětlil Tomáš Zugar.

Náklady zaplatí město Žatec

Náklady na vytvoření nové malby se pohybují kolem třiceti tisíc korun. Vyzdobení plochy na pilíři pod mostem schválilo tento týden zastupitelstvo města. Město poskytne na vytvoření obrazu potřebné finanční prostředky.

Zastupitelé schválili i dalších pět projektů k vylepšení veřejného prostoru

Zastupitelé schválili vytvoření nového výtvarného díla na pilíři u Ohře v rámci jednání o tzv. participativním rozpočtu. Do něj bylo zařazeno šest projektů, směřujících k vylepšení veřejných ploch a nabídek pro trávení volného času v Žatci. Projekty navrhovali sami obyvatelé města, potom o nich mohli lidé i hlasovat ve veřejné anketě. Zastupitelé schválili šest návrhů, které měly u obyvatel největší podporu. Město na tyto projekty poskytne celkem 680 tisíc korun.

Hřiště za koupalištěm, zeleň na sídlišti, malba na bývalém výměníku…

Jaké další novinky tedy ve městě vzniknou? Bude to například vylepšení (a v horkých dnech i zastínění) dětského hřiště ve sportovním areálu za koupalištěm, architektonická mapa Žatce, nově vysázené pásy zeleně na sídlišti Písečná a Dr. Kůrky, nová velkoplošná malba na výměníkové stanici v ulici Stavbařů. K některým se ještě vrátíme podrobněji v samostatných článcích.

ČTĚTE TAKÉ: Mladý výtvarník zkrášlil betonovou zeď pod mostem v Žatci, ryby plavou i vedle řeky

ČTĚTE TAKÉ: Percák, rumpál, volské oko. Nová knížka zábavnou formou představuje libozvučná slova chmelařů

ČTĚTE TAKÉ: Polská televize natočila příspěvky, lákající k návštěvě Loun i Žatce

ČTĚTE TAKÉ: Pár telefonátů a pak už mě pustili, směje se fotografka z Podbořan. Jedna z mála, kdo nafotil vojáky ve vznikajícím slavném příběhu

(na snímcích: Tomáš Zugar a v pozadí zatím ještě šedý pilíř, který se výtvarník chystá letos v létě doplnit další malbou. Snímky úplně dole: Tomáš při práci na svém díle loni v létě. Foto: archiv Tomáše Zugara a Libor Želinský)