Nouzový stav končí. Hned v pondělí otvíráme, oznámila jako první knihovna v Postoloprtech

Postoloprty, ČR – V neděli skončí nouzový stav v ČR, který trval nepřetržitě od 5. října – déle než půl roku. Děti se od pondělí 12. dubna začnou pomalu a po etapách vracet k výuce do školních budov, provoz obnoví také některé dosud uzavřené obchody. Na „normálnější“ režim, byť stále s určitými omezeními, by postupně měly „najet“ úřady, veřejné instituce, ale i třeba kulturní zařízení jako muzea, zámky či knihovny. Například Městská knihovna v Postoloprtech sympaticky na nic nečekala a tento týden jako první v okrese Louny oznámila, že ihned od pondělí obnoví provoz a otevře budovu pro veřejnost.

Uvnitř může být maximálně pět lidí, nutný je respirátor

„Knihovnu otevřeme hned v pondělí ráno v 10 hodin. Komu při dlouhé uzavírce chyběla četba, může si hned přijít pro knížky. Stále ovšem bude nutné dodržet některá hygienická nařízení. Vstup bude možný jen s respirátorem nebo nanorouškou. Uvnitř knihovny bude moci pobývat v jednom okamžiku maximálně pět lidí a bude potřeba dodržovat rozestupy dva metry,“ uvedl Pavel Panenka, ředitel Kulturního zařízení města Postoloprt.

Když bylo zavřeno, lidé z knihovny vozili lidem četbu až domů

Postoloprtská knihovna bude otevřena pro veřejnost každý všední den vždy od 10 hodin. V pondělí a ve středu končí její provozní doba v 17 hodin a zbylé dny v 16 hodin. Knihovna v Postoloprtech jako první v okrese Louny letos také hned první pracovní den nového roku nabídla lidem službu rozvozu vybraných knížek až domů ke čtenářům. Později podobnou službu zavedla i knihovna v Lounech. Jinak většina knihoven v ČR měla v provozu „výdejní okénka“ u dveří, kam si v době uzavírky vnitřních prostor budovy mohli zájemci po předchozím objednání přijít pro balíček s vybranými knihami pro četbu či studium.

V ČR je 5300 knihoven a přes milion registrovaných čtenářů

V České republice je v současnosti (podle posledních údajů z roku 2019, pozn. aut.) přibližně 5300 veřejných knihoven. Ty nabízejí k vypůjčení celkem 64,5 milionu knih. V knihovnách je zaregistrováno 1,3 milionu čtenářů, což je více než každý desátý obyvatel země. Vyplývá to z informací a statistik Národní knihovny ČR.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Knihovna stále zavřená, už není co číst? Nevadí, v Postoloprtech vám knížky přivezou až domů

ČTĚTE TAKÉ: Holubi, Černobyl, Fruta, vše je připravené. Chybějí jen návštěvníci. Nouzový stav trvá už třetinu roku

ČTĚTE TAKÉ: Z divadla do supermarketu. Lidé z kulturní branže si přivydělávají na brigádách

ČTĚTE TAKÉ: Hrady a zámky předčasně ukončily sezonu. V Krásném Dvoře se teď může jen na výlet do parku

ČTĚTE TAKÉ: Děti jdou ke mně do práce nebo je hlídá babička. Teď by se stav věcí už mohl zlepšit. Zaznělo první datum pro možný návrat do škol